İMKB Başkanı, operasyonu ciddiye almadı

İMKB Başkanı, operasyonu ciddiye almadı

Borsadaki maniplasyon ve spekülasyona yönelik her geçen gün yeni iddialar ve gözaltılar gündeme gelirken İMKB Başkanı Birsen olayı İMKB'nin dışında tuttu.

İMKB Başkanı, operasyonu ciddiye almadı
16px
24px
06.07.2006 18:29
ABONE OLgoogle

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, Borsadaki manipülasyon iddialarına ilişkin, piyasada yer alan aracı kurumlar açısından konunun inceleme aşamasında olduğunu belirterek, 'Sonuçlarını beklemek lazım' dedi.

İMKB'de, Londra Finans Merkezinden Sorumlu Belediye Başkanı David Brewer'in verdiği konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birsen, Borsada manipülasyon ve spekülasyon yaparak haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen kişilere yönelik başlatılan operasyonun, daha önce başlamış incelemelerin bir sonucu olarak yürütüldüğünü söyledi.

İMKB'de çok güçlü bir elektronik gözetim sistemi bulunduğunu dile getiren Birsen, şunları kaydetti: 'Elektronik sistemin, yüzde 100'e yakın şekilde kanun dışı hareketleri tespit edip bunu ilgili makamlara duyurma özelliği var. Bu konudaki çalışmalarımız titizlikle sürdürülüyor. Haberlerde yer alan şahısların bir çoğuyla ilgili daha önceden bizim tarafımızdan yapılmış duyuru üzerine Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yürütülen incelemeler ve sonuçlandırılan suç duyuruları var.

Bu konuda çok titizlikle davranıyoruz. Bu gibi her piyasada görülebilecek hareketlerin, özellikle bizim piyasamızda çok küçük şirketlerde ve halka açıklık oranı çok düşük şirketlerde yer bulabildiğini gördük. Bununla ilgili olarak da gereken tedbiri almış durumdayız. Son 2 yıldır belli bir büyüklüğün altındaki şirketi piyasamıza kabul etmiyoruz. Halka açıklık oranının da 18 milyon YTL olması gerekiyor. Böylece derin bir piyasa olma özelliğini bütün şirketlerimize kazandırmak istiyoruz.'

'BORSA ÇALIŞANLARINDAN BİLGİ İSTENMEDİ'

Basında yer alan haberlerde Borsa çalışanlarının da soruşturulduğunun hatırlatılması üzerine Birsen, şu karşılığı verdi: 'Haberlerde zaman zaman yanlış bilgilendirmeler de oluyor. Bildiğim kadarıyla Borsamızın çalışanlarından herhangi bir şekilde bu konuyla ilgili ne bilgi istenmiş, ne de bu konuyla ilgili görüşülmüş. Borsamız açısından önemli bir durumdur. Piyasada yer alan aracı kurumlarımız açısından konu inceleme safhasında devam ediyor. Onun sonuçlarını beklemek lazım. Dürüst bir piyasa için üzerimize düşen her türlü görevi yapıyoruz.'

İşlenen suçun maddi büyüklüğünün sorulması üzerine Birsen, 'Maddi büyüklüğünü şu anda kesin olarak bilmiyoruz, ama çok büyük bir rakam olacağını düşünmüyoruz. Zaten intikal eden rakamlarla Borsanın günlük işlem hacminin.... 1,2 milyar dolar olduğunu düşünürsek cüzi kalıyor. Büyük ihtimalle bunun payı çok düşük kalacak. Tabii incelemenin sonuçlarına bakmak lazım' şeklinde konuştu. Borsanın daha güvenilir çalışması açısından hukuk dışı işlemleri süratle tespit edip, bunu hızla sonuçlandıracak işbirliği ve yatırımları yaptıklarını belirten Birsen, bu tip işlemlerle eskiye nazaran çok daha etkin mücadele ettiklerini söyledi.

'İHBARLARIMIZ HER YIL ARTIYOR'

Geçen sene manipülasyon olduğuna ilişkin 65 suç duyurusunun yapıldığı iddialarına ilişkin olarak da Birsen, şöyle konuştu: 'Her yıl artan ihbarlarımız ve SPK'nın tamamladığı incelemelerle önemli sayıda suç duyuruları yapılmış durumdadır. Suçun niteliği dolayısıyla mali suçlar süratle tespit edilip karara bağlanabilecek mahiyette değildir. Bu itibarla hem bunların tespit aşaması hem de adliyede sonuçlanması zaman almaktadır.

Bu yalnız ülkemizde değil, dünyada böyle olmaktadır. Bu durum, zaman zaman bu konuda sanki hiçbir şey yapılmıyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. Bu izlenim tamamen yanlıştır. Gördüğünüz gibi bu ismi geçen şahıslarla ilgili daha önce yapılmış birçok tespit ve duyuru

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde