IMF'dan çalışanlara kötü rapor

IMF'dan çalışanlara kötü rapor

IMF, ASGARİ ÜCRETİ YÜKSEK BULUYOR, İŞTEN ÇIKARMALARIN KOLAYLAŞTIRILMASINI İSTİYOR.

IMF'dan çalışanlara kötü rapor
16px
24px
11.07.2006 13:52
ABONE OLgoogle

Türkiye'de işsizlik sorununun yüksek kıdem tazminatları yüzünden çözülemediğini savunan IMF uzmanlarına göre, işverenler ödedikleri yüksek kıdem tazminatı nedeniyle çıkardığı işçinin yerine yeni eleman alamadığına inanıyor.

Türkiye son üç yılda ekonomide önemli adımlar attı ama işsizlik sorununa çözüm bulamadı. Tarım sektörü istihdamı azalıyor ancak bu sektörden çıkanlar diğer sektörlerde iş bulamıyor.

IMF'ye göre sorunun çözülememesinin temelinde Türkiye'deki işgücü piyasasının katı kuralları var. Peki IMF'e göre neler yapılmalı?

"Kıdem tazminatları düşürülsün"

IMF, Türkiye'de işten çıkarmanın kolaylaştırılmasını istiyor. bunun için de kıdem tazminatının azaltılması gerektiği belirtiliyor.

Büyümenin istihdama yansıtılamamasının en temel nedeni olarak tanımlanan kıdem tazminatının işten çıkarılanlar yerine yeni eleman alınmasına engel olduğu iddia ediliyor.

"Asgari ücret düşürülsün"

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger'a göre, Türkiye'de asgari ücret yüksek. IMF tarafından yapılan analizlere göre Türkiye satın alma gücü paritesine göre yapılan karşılaştırmada asgari ücrette bir çok ülkeyi geride bırakıyor.

Türkiye'de asgari ücret Malta, Fransa, ABD ve ispanya gibi ülkelerin çok üzerinde.

"Bölgesel asgari ücret uygulansın"

IMF maliyetlerin azaltılması ve gelir dağılımı daha düşük illerde daha çok istihdam yaratılabilmesi için Türkiye'de bölgesel asgari ücretin uygulanmasını istiyor.

IMF uzmanları İstanbul ile Hakkari'de hayat pahalılığının eşit olmamasını buna gerekçe gösteriyor.

Gonca Şenay/CNNTurk

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde