IMF gitti SSK prim affı geldi

IMF gitti SSK prim affı geldi

Hükümet IMF'ye rest çekerek SSK ve Bağ-Kur'a olan 42 milyar YTL'lik prim borcunu taksitlendirecek

IMF gitti SSK prim affı geldi
16px
24px
16.05.2008 08:28
ABONE OLgoogle

IMF ile stand-by anlaşmasının sona ermesinden birkaç gün sonra hükümetten SSK ve Bağ-Kur primlerine af getirildiği açıklaması geldi. Prim affı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik'i de karşı karşıya getirdi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, SSK ve Bağ-Kur prim affıyla ilgili hazırlanmış bir tasarı olmadığını belirterek, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi. Bu açıklamanın birkaç saat sonrasında Çelik'ten prim affının ayrıntılarını açıkladı.

'Af yapılmayacak' denmişti

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumunun, SSK ve Bağ-Kur'dan kalan 23 milyar 433 milyon YTL prim alacağının yeniden yapılandırılacağını söyledi.
Hükümet, IMF'ye verilen niyet mektubunda kamu alacaklarına af düzenlemesi yapmama taahhüdünde bulunmuştu. Yeni stand-by görüşmesi öncesinde yapılacak bir düzenlemenin, ilişkileri gerebileceği belirtiyor. IMF'nin ikna edilememesi halinde program sonrası izleme raporlarının da bu düzenlemeden olumsuz etkilenebileceği ifade ediliyor.

Faizin yüzde 55'i silinecek

BAKAN Çelik'in verdiği bilgiye göre prim affı şöyle gerçekleştirilecek:

* 3 aylık bir sürede ödenmesi halinde faizin yüzde 85'i, bir yıllık bir süre içerisinde borçların eşit taksitlerle ödenmesi durumunda ise faizin yüzde 55'i silinecek.

* İki yıllık sürede borçların ödenmesi durumunda ise faizlerin yüzde 30'unun silinmesi öngörülüyor.

* Yapılandırması bozulanlar da 6 aylık bir süre içerisinde bozulan yapılandırmalarının karşılığını ödediklerinde mevcut durumları ihya edilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde