'İhaleye herkesi bekliyorum'

'İhaleye herkesi bekliyorum'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Levent'teki eski İETT garajı arazisinin ihalesine herkesi davet ediyorum'' dedi. Topbaş

'İhaleye herkesi bekliyorum'
16px
24px
01.03.2007 18:12
ABONE OLgoogle

Topabş, Büyükşehir Belediyesinin Saraçhane'deki binasında gazetecilerin, Levent'teki eski İETT garajı arazisinin 21 Mart 2007'de gerçekleştirilecek satış ihalesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

 Eski İETT garajı arazisinin satışıyla ilgili ihalenin herkese açık olduğunu vurgulayan Topbaş, ''Herkese çağrıda bulunuyorum. Açık ihale yapacağız. Tekliflerin ardından da açık artırmayla satışı gerçekleştireceğiz. Buradan gelecek kaynağı da ulaşım sorununun çözümünde kullanacağız'' diye konuştu. Topbaş, bu yıl belediyenin yatırım yılı olduğuna, özellikle ulaşım adına bütün kaynakları zorladıklarına dikkati çekerek, ulaşımda nakit olarak ciddi rakamlara ihtiyaçları olduğunu, bu nedenle satışın kendileri için çok önemli bir kaynak teşkil edeceğini kaydetti.

Söz konusu araziyi daha önce ayni sermaye olarak koymak suretiyle bir gayri menkul yatırım ortaklığına dönüştürmek istediklerini hatırlatan Topbaş, ancak bunun, toplumun ve basının bir kesimi tarafından ''yanlış değerlendirildiğini'' ifade etti. Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Gelişmekte olan kentlerin ve şehirlerini dünyaya açmak isteyen bütün belediye başkanlarının, küresel sermayeyi çekmek adına attıkları adımları bildiğimizden dolayı, bu ortaklıkla büyük yatırımlar getirerek İstanbul'un gelişme sürecini hızlandırmayı arzu edindik. Ancak, bu doğru algılanmadı, yanlış değerlendirildi.

Ondan dolayı biz ihaleyle bu arazinin satışını yapmayı düşündük. Başından beri düşündüğüm şuydu; 'Kamu arazilerinin mutlaka imar değerlendirmesi yapıldıktan sonra satışı yapılmalı.' İhaleye çıkma sürecinde yöntemde birtakım aksaklıklar oldu ve beklentilerimiz vardı. Sayın Başbakanımızdan bir talebimiz daha oldu.

Satışın sadece kapalı zarfla yapılması ve en yüksek verende kalması yerine Özelleştirme Kanununda olduğu gibi en yüksek fiyatı veren 3 kişinin tekrar davet edilmesini veya orada bir pazarlığa tabi tutulmasını istedik. Yasal düzenlemeler yapılsın, biz de tekliflerin ardından açık artırmaya, pazarlığa girebilelim diye. Kanunda yapılan bu yeni düzenleme bütün yerel yönetimlere çok önemli bir kapı açtı. İhalelerde en yüksek rakamı bulabilmek açısından bu çok önemli bir düzenleme.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde