Hükümetten toplu konut hamlesi

Hükümetten toplu konut hamlesi

Toplu konut hamlelerinin önemine işaret eden Başbakan Erdoğan, gecekondu düzenin ortadan kaldırmasının en büyük idealleri olduğunu belirterek düşük taksitlerle vatandaşları ev sahibi yapma rüyasını gerçekleştireceklerini kaydetti.

Hükümetten toplu konut hamlesi
16px
24px
08.04.2006 16:21
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devletin arazisi üzerine gecekondu yapanlara yılar yılı siyasiler tarafından ses çıkartılmadığını belirterek, "Yıllar yılı siyasi rant hesabıyla şehirlerimiz peşkeş çekildi." dedi. Bir at arabasıyla taşıdığı tuğlalarla, boş bulduğu araziye gece kondu yapanlar olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bundan sonra 'Burası benim hakkım' diyor. Bu bir vatandaşlık hakkı değildir. Vatandaşlık hakkını ihlal etmektir. Bunu böyle biliniz." şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda bu yıl ilki düzenlenen "Alt gelir grubuna yönelik konut sunumu ve kentsel dönüşüm" konulu Konut Kurultayı'na katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada; hükümetin gecekondulaşmanın önüne geçmek için attığı adımlara dikkat çekti. Toplu konut hamlelerinin önemine işaret eden Erdoğan, gecekondu düzenin ortadan kaldırmasının en büyük idealleri olduğunu belirterek düşük taksitlerle vatandaşları ev sahibi yapma rüyasını gerçekleştireceklerini kaydetti.

Hazine arazisi üzerine gecekondu yapanların millete haksızlık yaptığını söyleyen Erdoğan, "At arabası ile taşıdığı tuğlalarla boş bulduğu araziye gecekondu yapıyor. 'Bundan sonra burası benim diyor ben vatandaşım' diyor. 'Burası benim hakkım' diyor. Bu bir vatandaşlık hakkı değildir. Vatandaşlık hakkını ihlaldir. Bunu böyle biliniz. Bütün milletin hakkının bulunduğu araziyi işgal edeceksin, oraya gecekonduyu konduracaksın, ondan sonra diyeceksin ki burası benim. Bu haksızlıktır. Bunu hiçbir yönetici, gerek merkezi gerek yerel yönetim bunu kabul edemez. Zaten sıkıntı burada. Yıllar yılı siyasi rant hesabıyla şehirlerimiz peşkeş çekildi ama bugün bakıyorsunuz bunlar parlamentoda yok. Neredeler? Hepsi gitti. Demek ki çözüm bu değil. Çözüm ne? Adil olmak, dürüst olmak." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan haksız edinilen gecekonduların yıkılacağını belirtirken, "Bazı kesimleri acındırma gayreti içerisine girenler var. 'Bu zavallıdır, tek evi var, onu da yıkıyorlar.' diyorlar. Nerden zavallı oluyor? Ortada bir işgal var. Zavallı dediğin işgalci. İşte 200 YTL ile taksitli ev." diye konuştu. Erdoğan, başta İstanbul olmak üzere bütün şehirleri bir ur gibi saran gecekondulardan kurtarılması gerektiğini dikkat çekti.

TOKİ aracılığıyla toplu konut hamlesini başlattıklarını anımsatan Erdoğan, yoksul ve alt gelir grubundaki insanları da ev sahi yapmak istediklerini söyledi. TOKİ'nin bu doğrultuda 40 bin konut yapacağını anlatan Erdoğan, "Alt gelir grubu için 70 -75 metrekarelik 2 bin YTL'lik peşinatla aylık 200 YTL taksitle 10 vadeli konut yapıyoruz. Yoksullar için 45-50 metrekare büyüklükte konut yapacağız. Burada farklı olarak peşinat almayacağız. 100 YTL taksitle 20 yıl vadeyle ödemelerine imkan tanıyacağız. Zaten fakir olan, imkanı olmayanlar için ise Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan yapılan yardımlarla bu taksitleri ödemelerini sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan TOKİ'nin son 3 yıl içerisinde 20 yılda yapılan konutların 5 katı oranında toplu konut yaptığını belirterek, şimdiye kadar 166 bin konutun tamamlandığını kaydetti. Erdoğan bu yıl 200 bin, 2007'de de 50 bin konut yaparak 250 bin konuta ulaşacaklarını dile getirdi.

Başbakandan önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da bir konuşma yaptı. Durak da gecekondulaşmadan yakınarak Adana'nın kenar mahallerinden çekilen fotoğrafları gösterdi. Durak, "Dünyanın hiçbir yerinde elektrik direklerinin evin içinden geçtiği görülmemiştir. Adana'da evin içinde bulunan ağaçlar vardır. Kırsalın en yoksulları. Gelenekleriyle şehre geliyorlar ve uyum sağlayamıyorlar. Hızlı nüfus artışı var. Sokaklar çocuk dolu." şeklinde konuştu. <

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde