Hükümet, Acaristanbul için baskı yaptı mı?

Hükümet, Acaristanbul için baskı yaptı mı?

Bakan Pepe, İsmet Acar'ın, "Acarİstanbul'un yıkımı konusunda siyası baskı yapıldı" iddilarına cevap verdi.

Hükümet, Acaristanbul için baskı yaptı mı?
16px
24px
16.03.2007 15:24
ABONE OLgoogle

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar'ın, "Acarİstanbul'un yıkımı konusunda Beykoz Belediyesi Enümeni'ne siyası baskı yapıldığı ve Acaristanbul'un yıkılamayacağı" iddiları ile ilgili soruları yanıtladı. Bakan Pepe, ''Bizim, Bakanlık olarak, herhangi bir kişiye veya kuruma baskımız söz konusu değil. Yapılan işlem son derece açıktır'' dedi.

Bakan Pepe İstanbul'da düzenlenen "Hava Kalitesi İzleme Ağı Projesi'' tanıtım toplantısına katıldı. Pepe toplantı sonrası basın mensuplarının Acaristanbul ile ilgili sorularını yanıtladı. İsmet Acar'ın encümen üyelerine siyasi baskı uygulandığını iddia etttiğini hatırlatılması üzerine Bakan Pepe, herkesin fikrini açıklayabileceğini söyledi. Pepe, ''Bir takım varsayımlarla konuşmak gibi bir huyum yok. Herkes istediğini söyleyebilir.Ağzın fermuarı yok ki. Herşeyi söyleyebilirsiniz. Ama bizim bakanlık olarak, bakan olarak herhangi bir kuruma herhangibir kişiye kesinlikle bir baskımız söz konusu değil. Böyle bir şeye gerek de yok. Yapılan işlem son derece açık ve nettir.'' dedi.

Mahkeme kararlarına dikkat çeken Pepe, "İstanbul İdare Mahkemesi'nin konuyla ilgili kararı var. Ruhsatın olmadığına dair. Daha sonra Danıştay bu kararı onaylıyor. Beykoz Belediye Encümeni ise bu mahkeme kararlarına uygun bir şekilde karar alıyor. Bu son derece açık, son derece yasal bir karardır. Belediyenin yapacağı başka bir şey yokki. Türkiye'de bütün idareler yargı kararlarına uymak mecburiyetindedir. Türkiye'de mahkemelerin verdiği karar herkesi bağlar. Bu kadar açık ve net yorum gerek yok.'' ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediyesi Encümen üyesi bir ismin kararın ardından görevinden alınması ile ilgili bir başka soruya ise yanıt vermeyen Pepe, bunun belediyeyi ilgilendiren bir durum olduğunu kaydetti. Acarİstanbul villalarının yıkılıp yıkılmayacağının sorulması üzerine ise Pepe, artık tartışmanın gereksiz olduğunu, mahmkeme kararının açık olduğunu dile getirdi.

Baran Taş/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde