Gümrüklerde akaryakıt kaçakçılığını bitirecek düzenleme

Gümrüklerde akaryakıt kaçakçılığını bitirecek düzenleme

Edirne Gümrükleri ve Kapıkule Başmüdürü Mehmet Hatipoğlu, deposunda fazla akaryakıtla ülkeye giriş yapan TIR'ların, fazla mazotunu boşaltma işlemi yerine vergilendirme uygulamasına başladıklarını söyledi.

Gümrüklerde akaryakıt kaçakçılığını bitirecek düzenleme
16px
24px
21.07.2006 13:13
ABONE OLgoogle

Mehmet Hatipoğlu, yaptığı açıklamada. Haziran ayında uygulamaya koydukları vergilendirme sistemi ile hem akaryakıt kaçakçılığının önüne geçildiğini hem de orijinal depo haricinde ek depo olayını ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Hatioplu, şunları söyledi:

Gümrük sahasına giriş yapan TIR'ların deposu büyük bir titizlikle kontrol ediliyor. Bir TIR'ın 550 litre mazotla gümrükten çıkış yapma hakkı var. Fazla mazotla sınırdan giriş yapmaya çalışan araçlara kesinlikle izin vermiyoruz. Depodaki fazlalık Bilnam dediğimiz gümrüksüz akaryakıt istasyonuna boşaltılıp, Tasiş tarafından da uygun fiyata kurum ve kuruluşlara satışı yapılıyordu. Bu eski sistem hem çok yorucu hem de zaman kaybına yol açıyordu. 1 ay önce uygulamaya koyduğumuz vergilendirme sistemi ile depodaki fazla akaryakıt piyasa değeri üzerinden vergilendirilerek para çevriliyor. Örneğin; Bulgar gümrüğünden Kapıkule gümrük sahasına giriş yapan TIR aracının deposunda 50 litre fazla mazot tespit edildi. Söz konusu fazla akaryakıt piyasa değeri üzerinden vergilendiriliyor. Vergisi ise peşin olarak tahsil ediliyor. Araç şoförü vergisini ödemeden gümrük sahasından kesinlikle çıkış yapamıyor."

1 Haziran itibariyle Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Dereköy Sınır Kapılarında şuana kadar 529 milyar lira fazla akaryakıt cezası kesildiğini ve paranın peşin olarak tahsil edildiğini vurgulayan Hatipoğlu, "Hiç kimseye taviz vermeden görevimizi yerine getiriyoruz. Geçmişte yaşanan olayların tekrarlanmaması için gecemizi gündüzümüze katarak ekip olarak çalışıyoruz. Kapıkule'nin yap-işlet- devret modeli ile AB'nin en modern kapısı olacağına inanıyoruz" dedi. 
 
Edirne/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde