Güler: Rusya'ya kullanmadığımız gazın parasını ödüyorduk

Güler: Rusya'ya kullanmadığımız gazın parasını ödüyorduk

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, geçmişte Ruslara, kullanılmayan dogalgazın parasının da ödendiğini, ancak yapılan anlaşmalar sayesinde...

Güler: Rusya'ya kullanmadığımız gazın parasını ödüyorduk
16px
24px
10.06.2006 19:52
ABONE OLgoogle

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, geçmişte Ruslara, kullanılmayan dogalgazın parasının da ödendiğini, ancak yapılan anlaşmalar sayesinde bu sorunun ortadan kaldırıldığını söyledi. Güler; "Artık kullanmadığımız doğalgazın parasını ödemeyeceğiz. Kullandığımız kadarını ödeyeceğiz' dedi.

Bursa'nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine ill kez doğalgaz verilmesi amacıyla düzenlenen törenlere katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde doğalgazı en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Ruslara, kullanılmayan dogalgazın parasının da ödendiğini, ancak yapılan anlaşmalar sayesinde bu sorunun ortadan kaldırıldığını belirten Güler; "Rusya ile yapılan anlaşma gereği kullanmadığımız doğalgazı ödüyorduk. Yapılan görüşmeler neticesinde artık bu sorun ortadan kalktı. Yani artık kullanmadığımız doğalgazın parasını ödemeyeceğiz. Kullandığımız kadarını ödeyeceğiz' diye konuştu.

Mustafakemalpaşa Endüstri Meslek Lisesi'nin teknik atölyelerinin temel atma törenine de katılan Bakan Güler, burada yaptığı açıklamada ise ara eleman konusunda işverenin sıkıntısının giderilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Güler, şöyle dedi:

"Fabrikalar, işyerleri için teknik eleman çok önemli. Ayrıca, hastaneler hasta bakıcı, sağlık memuru ihtiyacı duyuyor. Bunların mutlaka yetiştirilmesi lazım. Artık teknik liselere olan ilgiyi artırmamız lazım. Gelişmiş ülkelerde ara eleman yetiştiren okullarda eğitim görenlerin oranı yüzde 55-60-65 civarında. Bu da atölyelerle oluyor. Artık ezbere eğitimden uygulamalı eğitime geçiyoruz.'

KARAKÖY'E 6.8 TRİLYON KAYNAK AYRILDI

Bakan Güler, geçtiğimiz aylarda tamamen yanarak kül olan Karaköy için 6.8 trilyon kaynak ayırdıklarını belirterek, köyün bu yaz içerisinde tamamen yapılacağını dile getirdi. Bakan Güler şöşle devam etti: "Karaköy'ü yeniden inşaa edeceğiz. İkinci müjdemizde bölgeyi yakından ilgilendiren Döllük Güllüce Projesi. Proje hazır. Bu sulama projesini hemen devreye sokuyoruz. Buradan 5 bin 300 hektar sulanacak. Bu proje, Mustafakemalpaşalılara zenginlikler ve bereket katacak'

"SADECE HÜKÜMETE DEĞİL DEVLETE ÇELME ATMAK İSTİYORLAR"

Programa katılan AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine endeksli olarak ortamı germek isteyen kişi ve grupların birtakım faaliyetler içine girdiğini savundu. Çelik, "Bu bir hakarettir. Ülkede siyasi istikrar sağlandı. Bu istikrar sonucunda ülkeye önemli hizmetler yapıldı. 1965-1970, 1980-1983 ve son olarak 1999-2002 yılları kayıp yıllardır. Artık ülkenin kaybedecek yılı yoktur" dedi.

Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde