Gensoru görüşmesinde "idam" tartışması

Gensoru görüşmesinde "idam" tartışması

AK Partili Ergün'ün konuşması sırasında İlhan Selçuk ile ilgili sözlerine CHP'li milletvekilleri sert tepki gösterdi.

Gensoru görüşmesinde "idam" tartışması
16px
24px
13.05.2008 23:02
ABONE OLgoogle

TBMM Genel Kurulu'nda gensoru görüşmelerinde tartışma yaşandı. AK Partili Ergün'ün konuşması sırasında İlhan Selçuk ile ilgili sözlerine CHP'li milletvekilleri sert tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde AK Parti Grubu adına konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün konuşması sırasında tartışma yaşandı. Ergün, Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk'un sabahın erken saatlerinde gözaltına alınmasının yanlış olabileceğine işaret etti. Ergün, Selçuk'un Türkiye'de darbe olması için fikir finansörlük yaptığı ve sudan çıkmış ak kaşık olmadığını söyledi. Ergün, Selçuk ve arkadaşlarının geçmişte yaptıklarının gazeteci Hasan Cemal'ın kitabında ayrıntılı olarak yer aldığını hatırlattı.

Ergün, kendisine oturduğu sıradan laf atan CHP'li milletvekillerine ise, Deniz Gezmiş arkadaşlarının idamına oy verenlerin daha sonra cumhurbaşkanı seçtiklerini kaydetti.

Ergün'ün 1996 yılında 1 Mayısı'nda yaşananlar ilgili sözlerine CHP Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi Tepki gösterdi ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'dan söz istedi. Selvi, 1996 yılı 1 Mayıs'ında yaşananlarla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu ve döneminin valisinin görevden alındığını ifade etti.

AK Partili Ergün'ün Adnan Menderes'in asılmasına bazı kişilerin sevindiği yönündeki sözlerine itiraz etmek için CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadolu söz aldı. Anadol, CHP'nin Menderes ve Deniz Gezmiş'in idamlarına karşı çıktığını ifade etti. Anadol'un bu sözleri üzerine AK Partili milletvekili sesli olarak tepki gösterdi. Anadol, AK Partili milletvekillerine dönerek, "Bağırın bağırın bu cehaleteniz tutanaklara geçsin. Böyle bir topluluğa hitap ettiğim için utanıyorum." dedi.

Anadol, Menderes'in idamını engellemek için dönemin CHP lideri İsmet İnönü'nün kapı kapı dolaştığını belirtti. Anadol, kendilerinden 60 yılın hesabını sormaya çalıştıklarını, kendilerinin o hesabı vermeye hazır olduklarına işaret ederek, "Bizde sizden hesap soracağımız zaman gömlek değiştirdik diye mazeret gösterek kıvırtıp kaçmayın" diye konuştu.

Bu esnada oturduğu yerden kalkan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, "Deniz Gezmiş bir militan değildi. O bir devrimciydi" dedi.

Servet Dağ/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde