F&B tasfiye oluyor

F&B tasfiye oluyor

RAHMETLİ MEHMET SABANCI'NIN ŞİRKETİ OLAN F&B TASFİYE SÜRECİ BAŞLATTI.

F&B tasfiye oluyor
16px
24px
14.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İngiltere'nin ünlü otomobil markası MG ve Rover'ın yanı sıra özel yapım değişik marka otomobillerin de ithalatçısı olan şirket, son yıllarda ABD'nin ünlü arazi aracı Hummer'ı da ithal ediyordu. Şu anda ithalatı tamamen durduran şirket, daha önce sattığı otomobillerin garanti süresi bitene kadar yasal olarak temsilcilik statüsünü bir süre daha devam ettirecek. 

Şirketin sahibi Mehmet Sabancı'nın 2004 yılı sonunda kalp krizi sonucu ölümüyle iyice çıkmaza giren şirketi, iki yıldır eşi Zeynep Sabancı yönetiyordu. Tasfiye sürecini resmen başlattıklarını belirten şirket yetkilileri, otomotiv sektöründen tamamen çekileceklerini açıkladı.

Hummer cipler başını ağrıttı

F&B'de sıkıntılar, sahibi Mehmet Sabancı'nın ölümünden bir süre önce başlamıştı. Sanat ve iş dünyasından pek çok ünlü müşterisi olan F&B Otomotiv'in geçen yıllarda ithal ettiği Hummer ciplerle başı belaya girmişti. Hummer'ın Türkiye yasal distribütörü olan Rute Group'un 2004'te "Düşük fatura ile Hummer ithalatı yapıyor ve vergi kaybına neden oluyor" şeklindeki şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmanın hedefi F&B Otomotiv olmuştu. Gümrük Müsteşarlığı tarafından yürütülen soruşturmada, aralarında F&B Otomotiv'in de bulunduğu bazı galerilerin 44 adet düşük faturalı Hummer getirdiği tespit edilmişti. Yapılan soruşturmada, anahtar teslim fiyatları 110-120 bin dolar, ithal fiyatı da 58 bin dolar civarında olan Hummer tipi araçların paravan şirketler aracılığı ile 38.500- 39.000 dolar düzeyinde gösterilerek Türkiye'ye sokulduğu ve yüklü bir vergi kaybı olduğu vurgulanıyordu.

Aynı zamanda F&B Otomotiv, yine bazı ünlülere satmış olduğu Aston Martin marka otomobillerle ilgili olarak da incelemeye alınmıştı. Tüm bu incelemeler devam ederken MG ve Rover'ın distribütörlüğünü alan şirket, bu grubun İngiltere'de mali sıkıntıya düşmesi, önce BMW'ye sonra Çinlilere satılmasıyla yeni sorunlar yaşamaya başladı. Tüm bunlar, Türkiye'de beklediği satışı yakalayamayan şirket için sonun başlangıcı oldu.

Sabancı'nın ölümünden sonra Benihana da kapandı

2002 yılında Mehmet Sabancı'nın Türkiye'ye getirdiği ünlü Japon restoran zinciri Benihana da 2004 yılının kasım ayında kapılarını kapatmıştı. Sabancı'nın ölümünün ardından kepenk indiren Benihana'nın İstanbul'dan sonra Ankara ve İzmir'de de şubelerinin açılması planlanıyordu. Ancak Çırağan Kempinski Palace'ta açılan ilk Benihana restoran, Mehmet Sabancı'nın ani ölümü sonrasında ailenin isteği üzerine kapanarak satışa çıkarıldı. 

İsnail Yanmaz/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde