Erdoğan Papa'ya İslam'ı anlattı

Erdoğan Papa'ya İslam'ı anlattı

Başbakan Erdoğan Litvanya'da Riga'da yapılacak NATO zirvesi öncesi basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Papa ile yaptığı 20 dakikalık görüşmede neler konuştuklarını anlattı.

Erdoğan Papa'ya İslam'ı anlattı
16px
24px
28.11.2006 14:46
ABONE OLgoogle

Erdoğan, Papa'ya İslam'ın bir hoşgörü dini olduğunu söylediğini belirterek "dinimizin sevgi ve barış içerdiğini söyledim" dedi. Papaya burada vereceği mesajların küresel barışa büyük bir katkı olacağını ilettiğini vurgulayan Erdoğan, Papa'nın da medeniyetler ittifakına ve Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini söyledi.

Erdoğan basın toplantısında şunları söyledi:

"Papa ile kısa bir görüşme yaptık. Dünyada Medeniyetler çatışması gibi felaket senaryolarının çizildiği bir dönemdeyiz. Aramızdaki farklılıkları ön plana almak yerine nüfusunun yüzde 95'i müslüman olan bir ülkeyi ziyareretinin önemli olduğunu düşünüyorum. Medeniyetler ittifakının ardından bu ziyaret önemli.

Yüzyılardır kilise ve havralar bu topraklarda yanyana yaşamışlardır. Bu bakımdan medeniyetler ittifakına örnek bir ülkedir. Papa'nın ziyaretini medeniyetler ittifakına katkı sunacağını düşünüyoruz. Vereceği mesajların çok çok önemli olduğunu söyledim. Karşılama adına gerekli hazırlıkları zaten yaptık. Kendisine hoş geldin diyorum. İslam'ın barış hoşgörü dini olduğunu söyledim. Bakışımız bardağın dolu tarafına bakmaktır. Hep geleceğe bakacağız. Kin ve nefret üzerine geleceği bina etmiyoruz. Trabzon'daki papaz cinayetinin asla İslam'dan kaynaklanmadığını münferit bir vaka olduğunu bizlere söyledi."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde