Enerji de özelleştirme pürüzlü başlıyor

Enerji de özelleştirme pürüzlü başlıyor

EPDK tarafından pazartesi günü 21 bölgenin lisanslandırmasına Best A.Ş ile Bereket Enerji A.Ş'nin itiraz edeceği kesinleşti. Tektar A.Ş, Senkom A.Ş, Aksu A.Ş ile Akedaş A.Ş'nin de itirazı gündemde.

Enerji de özelleştirme pürüzlü başlıyor
16px
24px
26.07.2006 10:19
ABONE OLgoogle

Begüm Gürsoy'un haberi

Türkiye'nin 20 yıllık elektrik dağıtım özelleştirme serüveni Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) önceki gün (Pazartesi) aldığı 21 bölgesinin lisanslandırılması ve tarifeleri ile ilgili kararla yeni bir boyut kazandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ağustos ayında ilana çıkmayı planladığı dağıtım özelleştirmelerine "hukuki rötar" geliyor. Daha önceki yıllarda dağıtım hakkı kazanmış şirketler yeni listeye itiraza hazırlanıyor.

Türkiye'de elektrik dağıtım faaliyetinin özelleştirilmesi ilk kez 1990 yılında İstanbul Anadolu Yakası'nın Aktaş'a verilmesiyle başladı. 1991 yılında elektrik dağıtım faaliyeti için çıkan kararnamede yer alan şirketler, ÖİB'nin oluşturduğu dağıtım bölgelerinin bazılarının özelleştirilmesine itiraza hazırlanıyor. EPDK, önceki gün dağıtım bölgelerinin lisanslandırılması ve tarifelerinin onaylanması konularını görüştü. Mevzuata göre onay için lisanslandırmada 4 Ağustos'ta bitecek olan 10 günlük itiraz süresi, 2010 yılına kadar uygulanacak tarifeler için de lisans işlemlerinin tamamlanması beklenecek. İtiraz süresinde, daha önceki yıllarda bazı illerde dağıtım faaliyeti için görevlendirilen özel sektör şirketlerinin itiraza hazırlandığı belirtildi. Best A.Ş ile Bereket Enerji A.Ş'nin itiraz edeceği kesinleşirken, Tektar A.Ş, Senkom A.Ş, Aksu A.Ş ile Akedaş A.Ş'nin de itiraz etme hakkının bulunduğu kaydedildi. Öte yandan, itiraza hazırlanan bazı şirketler için tahkim yolu da açık bulunuyor.

1991 yılındaki kararnameyle Çanakkale-Balıkesir illerinde Best A.Ş, Eskişehir-Bilecik'te Tektar A.Ş, İzmir'de Senkom A.Ş, Isparta'da Aksu A.Ş, Aydın-Denizli-Muğla'da Bereket Enerji A.Ş, Kahramanmaraş-Adıyaman'da ise Akedaş görevlendirilmişti. Akedaş ve Bereket A.Ş ile işletme hakkı devri (İHD) sözleşmesi imzalandı ancak diğer 3 şirketle imzalanmadı. Sözleşme imzalanmayan bu şirketlerin üretim, dağıtım ile ticaret hakları 2005 yılında alınan bir Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildi ancak bu şirketler idari mahkemelerde dava açtılar. Sözleşmesi olsun olmasın bu 5 şirketin de kendilerinin daha önce görevlendirildikleri illeri içeren bölgelerin lisanslandırılmasına itiraz edebileceği kaydedildi. Bereket A.Ş ile Best A.Ş'nin ise itiraza hazırlandığı öğrenildi.

Bereket Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, 2003 yılında sözleşmesi imzalanan Bereket ve Akedaş için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda komisyon kurulduğunu belirterek, bu komisyonun imzalanan sözleşmelerin tadilatı için çalıştığını söyledi. Saldanlı, "Bu illerin sanki yeniden satılacakmış gibi özelleştirme programına alınması bize göre doğru değil. Bizim bölgemize ait birtakım tarifelerin yapılması da Elektrik Piyasası Yasası'na göre uygun değil" diye konuştu. Saldanlı, bu nedenle kendilerinin daha önce görevlendirilmiş oldukları bölgenin lisanslandırılmaması için EPDK'ya itirazda bulunacaklarını kaydetti. Saldanlı, sözleşmelerine göre tahkim yolunun da açık olduğunu söyledi. Best A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Atilla Akalın da, 2005 yılındaki görevlendirmenin iptaline yönelik Bakanlar Kurulu'na karşı Bursa İdari Mahkemesi'nde dava açtıklarını belirterek, daha önceden kendilerinin görevlendirildiği illerin özelleştirme programı kapsamında lisanslandırılmasına itiraz edeceklerini ifade etti.

5 bölgeye lisans tadilatı

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara'nın dahil olduğu Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş'nin sınırları içerisine; daha önce Karaelmas Elektrik Dağıtım A.Ş'nin bölgesinde yer alan Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu illeri dahil edildi. Adapazarı'nın bulunduğu Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş sınırları içerisine ise daha önce Körfez Elektrik Dağıtım A.Ş bölgesinde yer

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde