En pahalı arazi satışı iptal

En pahalı arazi satışı iptal

460 MİLYON YTL'DEN İHALEYE ÇIKACAK OLAN ARAZİ SATIŞI İPTAL EDİLDİ. GEREKÇE..

En pahalı arazi satışı iptal
16px
24px
15.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Satışı, cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli arsa ihalesine hazırlanan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün yerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapacak. Öncelikli olarak bölgenin imar planı düzenlenerek ihaleye katılacak firmaların rekabeti sağlanacak. Konuyla ilgili Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı çıkarken, bugün Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Zincirlikuyu Caddesi’nde yer alan yerin İstanbul’da bir benzerinin daha bulunmadığı belirtiliyor. 460 milyon 550 bin YTL toplam tahmini değer biçilen araziyi almak için yerli ve yabancı çok sayıda grup sıraya girmişti. 600 milyon yeni lira gelir beklenen ve elde edilecek gelirin, duble yol yapımında kullanılacağı arsaya talip olan yabancı yatırımcıların başında Türk Telekom’u İstanbul’a taşıyacağını açıklayan Oger Grubu geliyor. İhaleyle ilgilenen diğer gruplar ise Albayrak-Dubai ortaklığı ile Zorlu Holding. Dubai Prensi Şeyh El Maktum, burada büyük bir alışveriş merkezi ile rezidans kurmak istiyor. Araziyi çok değerli kılan önemli özelliklerinin arasında, ‘yerin üstünde 270 bin metrekarelik kapalı inşaat alanının yapılabilmesine imkan tanıması’ ilk sırayı alıyor. Ayrıca yerin altı derinlik ve alan olarak herhangi bir kısıtlamaya tabi değil. Arsayı alan isterse 96 dönümlük arsanın bütün arsa alanını kapsayacak kadar alanda ve 50 kat aşağıya doğru inşaat da yapabilecek.

Ercan Baysal/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde