Elektrikte top Başbakan'da

Elektrikte top Başbakan'da

4 BAKANIN BUGÜN YAPACAĞI ZİRVEDEN, DOĞALGAZA ZAM ÇIKMASI KESİN GİBİ.

Elektrikte top Başbakan'da
16px
24px
31.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yapacağı zirveden, doğalgaza yüzde 5-10 aralığında bir zammın çıkması kesinleşti. Elektriğe, 3.5 yıl aradan sonra zam yapılıp yapılmayacağına ise Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan karar verecek. Enerji sektörü, bugün 4 bakanın yapacağı zirveye odaklandı. Toplantıda, elektrik ve doğalgaz zammı ile otoprodüktörlerin talepleri değerlendirilecek. Toplantıda, bakanlar tarafından hazırlanacak paket, Bakanlar Kurulu'nda karara bağlanacak.

GÜLER'DEN BRİFİNG
Enerji Bakanı Güler, zirveye sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin bulunduğu bir dosya ile gidecek. Güler, öncelikle enerji KİT'lerinin finansman yapısı hakkında bilgi verecek. Bakan Güler, BOTAŞ'ın, doğalgaz alım fiyatlarının kurlardaki artış ve maliyetler nedeniyle
 
yükseldiğini vurgulayacak. Güler, BOTAŞ'ın doğalgaza yaptığı zammı doğrudan devlete sattıkları alım garantili elektriğe yansıtan yap-işlet (Yİ), yap-işletdevret (YİD) santrallerinin, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'ni (TETAŞ) olumsuz etkilediğini kaydedecek. Güler, doğalgazın elektrik fiyatlarının aynı düzeyde tutulmasını zorlaştığını ifade edecek. Güler, otoprodüktörlerin üretimlerine devam etmesi için doğalgazda ÖTV, elektrikte TRT payı ve diğer paylarda düzenleme yapılmasının gerekliliğine dikkat çekecek.

BAKANLARA GİDECEK
4 bakan, daha sonra doğalgaza ve elektriğe yapılacak zammın toplumsal etkileri gibi temel konuların ışığında hazırlayacakları öneri paketini Bakanlar Kurulu'na sunacak. Doğalgaza en az yüzde 5-10 aralığında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılırken, elektriğe, 3.5 yıl sonra zam yapılıp yapılmayacağına Başbakan Erdoğan'ın karar vereceği belirtildi.

En az yüzde 25 artmalı

ENERJİ, Maliye Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine'nin geçen hafta yaptıkları toplantıda, doğalgaz alım fiyatının 250 dolardan 280 dolara çıktığı kaydedildi. BOTAŞ'ın, yıl sonuna kadar en az yüzde 25 zam yapması gerektiğini belirten yetkililer, "Müsteşarlar toplantısında, doğalgaza ağustos ayında zam yapılmasının gerekliliği teyit edildi" diyerek zammın kesinleştiğine işaret ettiler.

Olcay Aydilek/sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde