Diyarbakır ve Mardin'deki yangınların elektrik sebebiyle çıktığı iddiasına Dicle Elektrik'ten cevap

Diyarbakır ve Mardin'deki yangınların elektrik sebebiyle çıktığı iddiasına Dicle Elektrik'ten cevap

20 Haziran'da Mardin ve Diyarbakır'da çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangınların elektrik kaynaklı olduğu iddiasına DEDAŞ'tan yalanlama geldi. Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay yaptığı açıklamada yangının elektrik kaynaklı olmadığının belge ve görüntülerle sabit olduğunu söyledi.

Diyarbakır ve Mardin'deki yangınların elektrik sebebiyle çıktığı iddiasına Dicle Elektrik'ten cevap
16px
24px
25.06.2024 21:22Güncelleme: 25.06.2024 21:27
ABONE OLgoogle

Mardin ve Diyarbakır'da 20 Haziran'da çıkan 15 kişinin öldüğü yangının tanıkları yangının elektrik akımından çıktığını ve yangın sırasında yardım alamadıklarını öne sürmüştü.

Yangının ilk görgü tanıklarından olan Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan Mahallesi muhtarı Hüseyin Çelebioğlu, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada yangından sonra DEDAŞ'In telleri gizlice onardığını iddia etmişti.

Can kaybının en çok olduğu Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ Köyü'ndeki tanıklardan biri olan Bedirhan Kaya da yangından DEDAŞ'ı sorumlu tutarak şöyle konuşmuştu:

"Çevre köylere DEDAŞ elektrik paylaşımı yapıyor. 10-20 köyün elektriği kesildiği zaman elektrik akımı besledi, patlama oldu ve yangın başladı. Önce ekin alanları sonra meralara sıçradı gençlerde ne yapacağını bilemedi hayvanlarını kurtarmaya çalıştı. Aniden yangın tüm bölgeye yayıldı. Giden geri dönemedi yangının içinde kaldı. Bunu da ben tekrar söylüyorum DEDAŞ bilinçli olarak yapıyor."

DEDAŞ'TAN İDDİALARA CEVAP: YANGININ ELEKTRİK KAYNAKLI OLMADIĞI BELGE VE GÖRÜNTÜLERLE SABİT

Bu iddiaların ardından DEDAŞ'tan bir açıklama geldi.

Memet Atalay

Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay yaptığı açıklamada yangının elektrik kaynaklı olmadığının belge ve görüntülerle sabit olduğunu söyledi.

Yangının iki farklı özel mükte anız yakımından sonra çıktığını ve bununla ilgili ellerinde uygu görüntüleri olduğunu söyleyen Memet Atalay, "Konuyla ilgili tüm görüntü ve delilleri, kamu kurumları ve ilgili makamlarla paylaşmaya devam ediyoruz" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“20 Haziran'da meydana gelen yangının ardından saha ekiplerimizle birlikte yaptığımız ilk çalışmalarda yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığını tespit etmiştik. Ardından yangın ile ilgili basına, kamuoyuna ve savcılığa intikal eden iddiaları da cevaplamaya devam ediyoruz. Yangının başladığı Köksalan Mahallesi mezarlık bölgesinde elektrik hattımızın bulunmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Yangının hemen ertesi günü saat 10:00 sularında Köksalan Mahallesinin genelinde, hem köy içi alçak gerilim şebekesi hem de orta gelirim şebekesinin bulunduğu alanlarda yaptığımız incelemelerde herhangi bir iletken kopukluğu, direk düşmesi veya alçak gerilim arızasına rastlamadık. Bu tespitlerimizi son olarak yaptığımız detaylı tespit ve incelemelerle, uydu görüntüleri ve farklı kamera kayıtları aracılığıyla da doğruladık.”

“Bazı medya organları ve sosyal medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu iddia edilmiş olsa da, biz elektrik hatlarından kaynaklanmadığını kanıtlarıyla beraber tekrar ifade ediyoruz. 17 Haziran 2024 ve 20 Haziran 2024 tarihlerinde Sentinel 2 uydusundan aldığımız görüntülerde de görüleceği üzere, yangının anız yakımından kaynaklı olduğu görülmektedir. Nem ve ısı göstergeleri de anız yakımının, yangından saatler önce parsellerin çevrilerek planlı bir şekilde yapıldığını net olarak gösteriyor. Arazinin, anız yakımı olmadığını iddia eden ve valilik açıklamasını da yalanlayarak yangının elektrik tellerinin tutuşmasından kaynaklandığını belirten sözde görgü tanığının ailesine ait olduğu tespit edildi. Yangının meydana geldiği diğer arazinin de bir başka tanığın ailesine ait bir alan olduğu da tespit ettik.” 

“Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Konuyla ilgili tüm görüntü ve delilleri, kamu kurumları ve ilgili makamlarla paylaşmaya devam ediyoruz. Yangının elektrik kaynaklı olmadığı belge ve görüntülerle sabit. Ancak vatandaşlarımızdan, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarını sabır ve sükûnetle beklemelerini istirham ediyoruz.” 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde