Çin'de ölü sayısı 10 bini aştı

Çin'de ölü sayısı 10 bini aştı

Çin'in Sichuan eyaletini dün vuran 7.9 büyüklüğündeki depremde 10 binden fazla insanın öldüğü bildirildi.

Çin'de ölü sayısı 10 bini aştı
16px
24px
13.05.2008 11:07
ABONE OLgoogle
Çin'in Sichuan eyaletini dün vuran 7.9 büyüklüğündeki depremde 10 binden fazla insanın öldüğü bildirildi. Ülkenin pek çok yerinde hissedilen deprem güvenlik kameralarına da yansıdı.

-Çin Başbakanı Wen Jiabao, depremin en çok etkilendiği Wenchuan'a giden bütün kapalı yolların bir an önce açılması emrini verdi.

-Resmi haber ajansı Xinhua, son 30 yıldır bölgenin en şiddetlisi olan depremin yıktığı bölgelere aşırı yağışlar ve kapalı yollar nedeniyle ulaşılamadığını bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kurtarma ekiplerinin Wenchuan'a paraşütle indirilmesi emri yayınladı. Wenchuan'a giden yolların çökmesi ve yollara kayaların yuvarlanmasının yanı sıra olumsuz hava koşulları 112 bin nüfuslu bölgeye ulaşılmasını zorlaştırıyor.

-Wenchuan'da nesli tükenme tehlikesi altında olan 60 pandanın durumunun iyi olduğu, 100 tanesinin ise kayıp olduğu anlaşıldı.

-Dujiangyan kentinde tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Binaların büyük bir kısmının çöktüğü ve sokaklarda cesetlere rastlandığı aktarıldı. Burdaki bir okulun 420 öğrencisinden 100 tanesinin enkaz altında çıkarıldığı belirtildi.

-Mianzhu şehrinde 1500 kişinin öldüğü ve en az 10 bin kişinin toprak altında kaldığı, Beichuan ilçesinde de 1000 kadar öğrenci ve öğretmenin çöken lise binasının enkazı altında olduğu bildirildi.

-Shifang kentinde iki kimyasal fabrika yıkıldı ve büyük oranda sıvı amonyak sızıntısı yaşanıyor. Burada 600 kişi yaşamını yitirirken, 2 bin 300 kişinin halen enkaz altında olduğu belirtiliyor.

-Komşu eyalet Gansu'da 189, Shaanxi'de 92 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu. Chongqing kentinde bir okulun tamamen yıkıldığı beyan edildi.

-Resmi China Daily gazetesi manşetinde, ''Dünyanın yerinden oynadığı gün'' ifadesini kullandı.

-Tayvan, Çin'e yardım ekibi göndermeyi teklif etti. Tayvan Başbakanı Chang Chun-hsiung, yaptığı açıklamada, ''ihtiyaçları olan gerekli bütün yardımı sağlamak için elimizden geleni yapacağız'' dedi. Chang, Çin'deki yetkililerle ekibin gönderilmesinin planlanması gerektiğini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde