Çelebi iki uluslarası ihaleye teklif verdi

Çelebi iki uluslarası ihaleye teklif verdi

Çelebi Hava Servisi A.Ş. iki ayrı uluslararası ihaleye girdi.

Çelebi iki uluslarası ihaleye teklif verdi
16px
24px
13.05.2008 17:42
ABONE OLgoogle

Çelebi Hava Servisi A.Ş, davet edildiği Ürdün ve Hindistan'daki yer hizmetleri ihalelerine olumlu yanıt vererek, Queen Alia ve Chhatrapati Shivaji uluslararası havalimanları için teklif verdi.

ÇHS, ihalelere davet edildi

Çelebi Holding'in yer hizmetleri veren sivil havacılık şirketi Çelebi Hava Servisi A.Ş. (ÇHS), Ürdan ve Hindistan'da iki büyük ihaleye katılıyor. ÇHS, Ürdün Krallığı'nın başkenti Amman'daki Queen Alia Uluslararası Havalimanı'nda 7 yıllık süreyi kapsayan yer hizmetleri ihalesine, kendisine yapılan daveti olumlu karşılayarak teklif verdi. Hindistan'ın en önemli kentlerinden Mumbai'deki Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı'nda 10 yıllık süreyi kapsayacak yer hizmetleri ihalesine de davet edilen ÇHS, buraya verdiği ilk teklif neticesinde 'kısa liste'ye girmiş ve sunum yapmak üzere davet edilmiştir.

Bölgenin en önemli ulaşım noktası

ÇHS'nin yer hizmetleri ihalesine katıldığı Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Queen Alia Uluslararası Havalimanı, yapılan yatırımlarla kısa sürede sadece Ürdün'ün değil, bölgenin en önemli ulaşım noktalarından biri konumunda. 2007 yılında 3.836.000 yolcu ve 44.998 uçuş hizmeti gerçekleştirilen havalimanının 2010 yılında 9 milyon yolcu, 100.000 uçuş kapasitesine çıkması planlanıyor.

Hindistan'ın en yüksek hava trafiği

Bir diğer ihale konusu olan Hindistan'ın Mumbai şehrinde bulunan Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı ise 1.2 milyar nüfuslu ülkenin, en yüksek hava trafiğine sahip. Havalimanı; 2007 yılında, 22.000.000 yolcu, 200.000 uçuş ve 500.000 ton kargo kapasitesiyle çalıştı.

İMKB'yi bilgilendirdi

Katıldığı ihalelerle ilgili olarak bilgi veren Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin, İMKB'ye yaptığı açıklamada şöyle denildi:

 “1- 19.03.2008 tarihinde Ürdün Krallığı Amman şehrinde mukim Queen Alia Uluslararası Havalimanı işletmeci firması tarafından açılan yer hizmetleri işinin ihalesi çerçevesinde; Şirketimiz, ihaleye davet edilen uluslararası yer hizmeti kuruluşlarından biri olarak, ihaleye katılıma ilişkin aldığı davete icabet ederek ihale makamına teklifte bulunmuştur.

Söz konusu ihale uluslararası havalimanında 7 (yedi) yıl süreyle yer hizmetleri verilmek üzere düzenlenmiş olup, bağımsız yer hizmetleri firmaları ihaleye iştirak edebilmektedir. Queen Alia Uluslararası Havalimanı 2007 yılında özelleştirilmiş ve bölgenin en önemli ulaşım noktası olması amacıyla yeniden yapılandırılmaktadır. 2007 yılında havalimanında 3.8 milyon yolcu ve 45 bin uçuşa hizmet verilmiştir. 2010 yılında yeni terminal binası ve diğer altyapı yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte havalimanı 9 milyon yolcu ve 100 bin uçuşa hizmet verebilecek kapasiteye ulaşacaktır.

 2- Hindistan Mumbai şehrinde mukim Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı işletmeci firması tarafından açılan yer hizmetleri işinin ihalesi çerçevesinde; Şirketimiz, ihaleye davet edilen uluslararası yer hizmeti kuruluşlarından biri olarak, ihaleye katılıma ilişkin aldığı davete icabet etmek suretiyle yaptığı teklif neticesi, işletmeci firma tarafından oluşturulan kısa listeye kalmış ve işletmeci firma yetkililerine sunum yapmak üzere davet edilmiştir.

Söz konusu ihale 10 yıl süreyle Mumbai Uluslararası Havalimanı'nda yer hizmetleri verilmesini içermektedir. İhaleye havalimanı işletmeci firması tarafından tespit edilen ön yeterlilik kriterlerine sahip uluslararası yer hizmetleri firmaları iştirak edebilmektedir. Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı, Hindistanın en yüksek trafiğine sahip havalimanı olup 2007 yılında yaklaşık 22 milyon yolcu ve 200 bin uçuşa hizmet vermiştir. Havalimanı ayrıca hava kargo taşımacılığında önemli bir ulaşım noktası olup 2007 yılında 500 bin tona yakın yük elleçlenmiştir.”

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde