Bursalı sanayiciler: Piyasalardaki durgunluk devam ediyor

Bursalı sanayiciler: Piyasalardaki durgunluk devam ediyor

BTSO tarafından iç piyasanın nabızını tutmak amacıyla düzenlenen sektörel anketlerin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. İşte BTSO'nun sektörel anketinden ortaya çıkan sonuç...

Bursalı sanayiciler: Piyasalardaki durgunluk devam ediyor
16px
24px
20.06.2006 14:52
ABONE OLgoogle

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından iç piyasanın nabızını tutmak amacıyla düzenlenen sektörel anketlerin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Son yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından reel piyasaları daha yakın markaja alan BTSO'nun sektörel anketinden iç piyasadaki talep daralmasının hala devam ettiği sonucu çıktı.
BTSO Başkanılğı'ndan yapılan açıklamaya göre, yapılan açıklamaya göre, ankete katılan firmalara sorulan 'Mayıs ayını değerlendirdiğinizde satışlarınızın durumu ne olmuştur?' sorusuna yüzde 34.95 oranında 'Arttı', yüzde 30.09'u 'Azaldı' ve yüzde 34.95 gibi bir oranda 'Hiçbir değişiklik olmamıştır' cevabı verildi.

Mayıs ayı anketinde, Nisan ayına göre satışlarda 'Arttı' diyenlerin oranları yükseldi. Gelecek aya ilişkin satış beklentileri de sorulan iç piyasanın yüzde 38.83'ü 'Düşüş bekliyoruz' yanıtını verirken yüzde 34.95'i 'Artmasını bekliyoruz' ve yüzde 26.21'lik kısmı ise 'Hiçbir değişiklik beklemiyoruz' cevabını verdi. Nisan ayında, satışların artmasına ilişkin beklentinin Mayıs'a göre daha yüksek olması dikkat çekti.

'Ürünlerinizin fiyatlarında geçen ay içerisinde indirim yaptınız mı?' sorusuna cevap veren firmalardan yüzde 71.84'ü 'Hayır' cevabını verirken, yüzde 28.15 gibi bir oranda 'Evet' cevabını verdi. 'İç piyasadaki talebin düşüklüğü için bu ayki tespitiniz nedir?' sorusu yüzde 66.66 oranıyla 'devam ediyor', yüzde 17.7 ile 'Biraz daha arttı' ve yüzde 16.16 ile 'İyice düştü' şeklinde cevap buldu.

Bursa merkezde özellikle toptan ve perakende kesimi ağırlıklı olmak üzere değişik sektörlerde faaliyet gösteren firma yetkilileri ile gerçekleştirilen ankete katılan firmaların yüzde 24.2'si tekstil konfeksiyon, yüzde 10.6'sı elektrik, elektronik ve beyaz eşya, yüzde 9.7'si gıda ve yüzde 44.8'i de diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde