Bu araçla İstanbul-Van 1 saat

Bu araçla İstanbul-Van 1 saat

15 saniyede 560 km hıza çıkacak olan bu araç 24 milyon dolara mal olacak

Bu araçla İstanbul-Van 1 saat
16px
24px
24.10.2008 11:22
ABONE OLgoogle

İngiliz hız tutkunlarının kurduğu bir ekip, "Bloodhound Supersonic Car" (Kan Tazısı Ses Hızı Üstü Arabası) adlı bir otomobil geliştiriyor.

24 milyon dolar maliyetli, özel sponsorlu projenin Londra Bilim Müzesi'ndeki tanıtımını, İngiltere Bilim Bakanı Lord Drayson yaptı. Kendisi de bir hız tutkunu olan Lord Drayson, aracın, öğrencileri bilim ve mühendisliğe teşvik edeceğini söyledi. Otomobille ilk denemeyi İngiliz savaş pilotu Andy Green'in yapması bekleniyor.

Geliştirici ekip, dünyanın en hızlı kara aracı olması beklenen otomobili henüz üretmeden rekor denemesinin yapılacağı yeri aramaya başladı. Rekor için, 15 km boyunca hiçbir bitkinin bulunmadığı, son üç aydır yağmur almayan tamamen düz bir zemin gerekiyor.

Ayrıca ekibin rahatça konaklayacağı bir bölge olması şart. Sekizi ABD'de, dördü Avustralya'da olmak üzere toplam 14 aday mekan belirlendi. Ekibin düşündüğü yerlerden biri de Türkiye'de. Uzunluğu12, yüksekliği 2.7 metre. 6.4 ton ağırlığında. Gövde, karbon fiber ve titanyum alaşımı.

Eurofighter savaş uçağının EJ200 jet motorunu kullanan araç, 15 saniyede 560 km hıza çıkacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde