Borsada boğa mevsimi

Borsada boğa mevsimi

Yabancı kuruluşların TL varlıklar için pozitife dönmesi gözleri borsaya çevirdi. ‘Boğaların mevsimi' olarak nitelenen nisan ayına girilmesi de yatırımcıların iştahını artırıyor.

Borsada boğa mevsimi
16px
24px
03.04.2024 08:57Güncelleme: 03.04.2024 08:59
ABONE OLgoogle

Seçim sonrasında yabancı kuruluşlar, TL varlıklar için pozitife dönerken, gözler bir yandan da borsaya çevrildi. Borsa İstanbul, son 10 yılın nisan aylarında 8 kez yükseliş kaydetmesi, "boğa" olarak adlandırılan, yükseliş yönünde pozisyon alan yatırımcıların iştahını artırıyor.

BİLANÇO ZAMANI

Borsa uzmanları, açıklanmaya başlayacak ilk çeyrek bilançolarına ilişkin beklentilerin fiyatlanmasının yanı sıra ısınan havalar nedeniyle hareketlenmeye başlayan gıda, içecek sektörü ile bu dönemde başlayan düğün ve turizm sezonunun direkt ya da dolaylı birçok şirketin hisse fiyatlarını hareketlendirdiğini ifade ettiler. Söz konusu nedenlerden dolayı, nisan aylarının genel olarak borsada "boğaların zamanı" şeklinde değerlendirildiğini kaydeden analistler, bu durumun BIST 100 endeksinin nisan dönemlerindeki performanslarına bakıldığında da anlaşılabileceğini söyledi.

BELİRSİZLİK BİTTİ

Analistler, her dönemin kendi konjonktür yapısının ayrı olduğu ve değişim gösterebileceği uyarısında bulunurken, bu yıl seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı bir nisan ayına başlandığını ve şirketlerin enflasyon muhasebesi yöntemi ile bilançolarını açıklayacaklarını anımsattı.

Bu arada BIST 100 endeksi, son 10 yılın en iyi nisan performansını yüzde 12.79'luk değer kazancıyla 2020'de sergilerken, en kötü performansını ise yüzde 9.26'lık gerilemeyle 2018'de gösterdi. Son 10 yılın nisan aylarında ana endekslerin performanslarına bakıldığında, sınai endeksinin BIST 100 ile uyumlu olarak 8 kez değer kazandığı görülürken, hizmetin 7, malinin 6 ve teknolojinin 5 defa yükseldiği gözlemlendi.

NİSAN YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Borsa İstanbul'un son 5 yılın nisan aylarına yakından bakıldığında, 4 kez yatırımcısının yüzünü güldürdüğü görülüyor. Bu dönemlerde özellikle ulaştırma sektörünün ortalama aylık yüzde 16.2'lik artış kaydetmesi dikkati çekiyor. Analistler, endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan bankacılık sektörünün de aynı dönemlerde 4 kez değer kazanarak ortalama yüzde 8.08 yükselişle yatırımcısını sevindirdiğini anımsattı. İlgili dönemde, BIST 100'ün geçen yılın nisanında yüzde 4.05, ulaştırma endeksinin 2021'de yüzde 3.53 ve bankacılık endeksinin yüzde 7.33 azalışla 2023'te sadece bir kez negatif kapanış gerçekleştirdiği görülüyor.

BAHARLIK HİSSELER

Borsa İstanbul'da son 5 yılın nisan ayları detaylı incelendiğinde, 52 hisse senedinin en az 4 kez BIST 100 endeksine göre daha iyi performans göstermesi dikkati çekiyor. Bu dönemde sektör endeksleri arasında son 5 yılın 4'ünde BIST 100 endeksine göre daha iyi ortalama getiri sağlayan sektörler yüzde 7.85 ile ulaştırma ve yüzde 2.04 ile finansal kiralama faktoring oldu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde