Bonozode'ye ödeme yakın

Bonozode'ye ödeme yakın

Bakan Şener: "İmar Bankası bonozedelerine borçlarını ödemeyi içeren kanun tasarısı taslağı Başbakanlığa gönderildi"

Bonozode'ye ödeme yakın
16px
24px
28.03.2007 15:58
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmar Bankası'ndan bono alanlara paralarının ödenmesini içeren bir kanun tasarısı taslağı hazırlanarak Başbakanlığa gönderildiğini söyledi.

Bakan Şener, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya sunulacak olan tasarıda faizler hariç 1 milyar YTL'yi aşan borcun, tasarı yasalaştıktan sonra muhtemelen defaten ve kanuni faiz hesaplanmak suretiyle ödeneceğini bildirdi.

Bakan Şener, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen 5'inci Ekonomi Zirvesi çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. İmar Bankası'nın bankacılık yapma işlemleri durduktan sonra yükümlülüklerinin ödenmesiyle ilgili bir kanun çıkarıldığını ve bu kanun çerçevesinde İmar Bankası'nın mevduatlarının ödendiğini hatırlatan Şener, bu kanunun tasarı olarak meclise gönderilirken bu tasarı içerisinde İmar Bankası'ndan bono alma iradesiyle işlem yapmış olanların paralarının da ödeneceği ile ilgili bir düzenleme yapıldığını ifade etti.

Ancak milletvekillerinin itiraz etmesi nedeniyle bonolarla ilgili hükmün tasarı metninden çıkarıldığını ve yasanın böyle kabul edildiğini belirten Bakan Şener şöyle konuştu: "Aradan geçen süre zarfında (bonolar ödensin mi ödenmesin mi) şeklinde tartışmalar devam etmiştir. Konu ile ilgili yoğun bir şekilde yargıya gidildi. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle İmar Bankası'ndaki bonolarla ilgili olarak hükümetimizin ilk verdiği karar ilk hazırlamış olduğu kanun tasarısındaki düşüncelerin ve yapılmasını öngördüğü ödemelerin tamamıyla yapılması gerektiği noktasına gelinmiştir.

Daha önce meclise tasarı metninden çıkarılan maddeleri ve benzeri maddeleri içerecek bir kanun tasarısının tekrar TBMM'ye gönderilmesi düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili kanun tasarısı taslağı hazırlanmıştır ve Bakanlar Kurulunda imzaya açılmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Muhtemelen ilk Bakanlar Kurulu toplantısında bu metin imzaya açılacak. En kısa zamanda yasalaştırmak suretiyle yürürlüğe girecek ve ödemeler yapılacaktır.

Taslağın neyi içerdiğine de açıklık getiren Şener, tasarı metni yasalaştıktan sonra ödemelerin belli bir düzen içerisinde muhtemelen defaten yani bir taksitlenme şeklinde değil defaten ve kanuni faiz hesaplanmak suretiyle yapılacağını aktardı. Abdüllatif Şener, nominal olarak 1 milyar YTL üzerinde bir değer ifade eden borçların aradaki faizlerle birlikte daha yüksek bir miktar ortaya çıkacağını kaydetti.

Bono zedelerin kaç kişi oldukları yönündeki bir soru üzerine ise Şener, bununla ilgili belirlemelerin tekrar yapılacağını söyledi. Şener, "Mevduatta olduğu gibi bir taraftan kayıtlar var bir taraftan da müracatlar istenmek suretiyle yasa çıktıktan sonra tüm işlemlerin çek edilmesiyle birlikte tam rakamlar ayrıntısıyla belirlenecek." diye konuştu.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde