BoFA'dan Türkiye raporu: Sıkı para politikası olumlu hava yarattı

BoFA'dan Türkiye raporu: Sıkı para politikası olumlu hava yarattı

Bank of America, Türkiye için yeni bir analiz raporu yayımladı. Raporda, sıkı para politikasının yerli ve yabancı yatırımcılar için daha olumlu bir hava yarattığı belirtilirken, iki önemli kaygıya dikkat çekildi.

BoFA'dan Türkiye raporu: Sıkı para politikası olumlu hava yarattı
16px
24px
20.05.2024 21:21Güncelleme: 20.05.2024 21:25
ABONE OLgoogle

Bank Of America Global Research, Türkiye'de sıkı para politikası ve yeni ekonomik programa desteğin hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha olumlu olmasını sağladığını belirtti.

MALİ ÖNLEMLER ETKİLİ OLURSA BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 5'İN ALTINA ÇEKİLEBİLİR

Ekonomim'de yer alan habere göre Türkiye'de özel sektörün şimdi ekonomide yavaşlama hissettiğini ve para politikasının yeterince sıkı olduğuna inandıklarını ifade ettiğini belirten BoFA, mali önlemlerin etkili olması durumunda bütçe açığının yüzde 5'in altına çekilebileceğini kaydetti. 

KUR ÜZERİNDEKİ BASKI SÜRÜYOR

Dövize yönelik yurt içi spekülatif akışın tersine döndüğünü ancak yurt içi ve yurt dışı akışların 49 milyar dolarlık net pozisyona rağmen kur üzerindeki baskıyı sürdürdüğünü ifade etti. 

Banka değerlendirmesinde TL'de kalabalık pozisyonlaşma ve enflasyondaki durumun en büyük endişe kaynağı olduğuna dikkat çekerek, veriler iyileşmeye devam ederken daha olumlu bir hava beklediklerini kaydetti. 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde