Ankara'da 'Libananco' alarmı

Ankara'da 'Libananco' alarmı

ERDOĞAN, LİBANANCO'NUN AÇTIĞI 10 MİLYAR DOLARLIK DAVA İÇİN TALİMAT VERDİ.

Ankara'da 'Libananco' alarmı
16px
24px
24.07.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Başbakan Tayyip Erdoğan, ilgili tüm kurumlara talimat vererek, ‘davayla ilgili gerekenlerin ivedilikle yapılmasını’ istedi. Uzan Grubu'na ait Rumeli Holding bünyesindeki ÇEAŞ ve Kepez'in imtiyaz sözleşmesi 3 yıl önce iptal edilmiş, mal varlıkları da geri alınmıştı. TMSF'nin şirketlere el koymasından iki yıl sonra Uzanlar'ın tabela şirketi olduğu ileri sürülen Lefkoşa merkezli Rum firması Libananco, Dünya Bankası Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'ne başvuruda bulundu.

ÇEAŞ ve Kepez Elektrik'in halka açık hisselerinin yüzde 66'sını elinde tuttuğunu ve Türkiye'nin imtiyaz sözleşmelerini iptal etmesi yüzünden zarara uğradığını ileri süren Libananco, 10 milyar dolar tazminat talep etmişti. 19 Nisan 2006'da yapılan tahkim başvurusunu kabul eden ICSID, Türkiye'ye de hazırlıklarını en kısa sürede tamamlaması çağrısında bulundu.

Dava için iyi bir hazırlık yapmak isteyen hükümet, arşivlerdeki tüm belge ve bilgilerin davada Türkiye'yi temsil edecek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda toplanması için çalışma başlattı. Bakanlık da Türkiye'yi tahkimde en iyi şekilde savunabilmek için Türkiye ve yurtdışında avukat ve hukukçu arayışına girerken, kamu kurumlarından da destek istedi. Bu aşamada devreye giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran 2006 tarihli yazıyla bütün kamu kurumlarından, Enerji Bakanlığı'na destek olunması talimatını verdi. Yazısında davanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine açıldığını vurgulayan Erdoğan, konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi. Yazı, bakanlıkların yanı sıra, Hazine, Gümrük ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) da gönderildi. ÇEAŞ ve Kepez'in, Uzanlar'ın kontrolünde olduğu dönemde başta vergi olmak üzere kamuya karşı birçok yükümlülüğünü yerine getirmediği ifade ediliyor. Yazıda özetle, "Bu bakanlığın (Enerji) yanı sıra diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarını da ilgilendiren söz konusu davanın başarılı bir şekilde takibi ve ülke menfaatlerinin gerektirdiği şekilde savunulması açısından, konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca ihtiyaç duyulacak her türlü rapor, görüş, bilgi, belge ve personel taleplerinin kamu kurum ve kuruluşları tarafından ivedilikle karşılanması ve bu konuda azami desteğin sağlanması" isteniyor.

Libananco avukatları, 2005'in kasım ayında hükümete gönderdikleri mektupla şirketin ÇEAŞ ve Kepez'in yüzde 66 hissesini kontrol ettiğini savunarak, tazminat talebinde bulunmuştu. İsteklerinin 90 günlük sürede yerine getirilmemesi durumunda tahkime gideceklerini belirten avukatlar, 16 Ocak 2006'da yeni bir mektup daha yollayıp, kimsenin kendileriyle temasa geçmediğini ifade ederek, süre bitiminde tahkime başvurunun yapılacağını yinelemişti.

İbrahim Asalıoğlu/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde