ABD'li Merrill Lynch Tatbank'ı alıyor

ABD'li Merrill Lynch Tatbank'ı alıyor

Uzun süredir Türk bankacılık sektörünü yakın markaja alan ve yatırım bankası kurmak isteyen ABD kökenli uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch, Diyarbakırlı işadamı Salih Tatlıcı'ya ait Tat Yatırım Bankası ile el sıkışmak üzere.

ABD'li Merrill Lynch Tatbank'ı alıyor
16px
24px
11.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bankacılık kulislerinde Tatbank'ın 6 milyon dolara Merill Lynch'e satıldığı konuşulurken, Merrill Lynch yetkilileri görüşmelerin sürdüğünü ve henüz imza atılmadığını söyledi. İnşaat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren ancak finans sektöründe aradığını bulamayan Salih Tatlıcı, uzun süredir artık karlı görmediği bankacılıktan çıkmayı planlıyordu. Tatbank daha önce de Avrupa ve Körfez ülkelerinden bazı bankalar ile görüşmelerde bulunmuştu.

FİYATI 6 MİLYON DOLAR

Geçen yıl aralık ayında Türkiye'de yatırım bankası kurma kararını açıklayan Merill Lynch, kararın açıklanmasının ardından da BDDK ile görüşmelere başlamıştı. İzin başvurusu BDDK'da bekleyen Merrill Lynch bir taraftan da işi sağlama almak amacıyla banka satın almaya karar verdi.

Tatbank ile görüşen ML'nin kısa bir süre sonra operasyona ilişkin açıklama yapması beklenirken, tarafların 6 milyon dolara anlaştığı öğrenildi. Görüşmeleri doğrulayan Merrill Lynch Türkiye Temsilcisi Kubilay Cinemre ise 'Görüşmelerimiz sürüyor. Ama henüz imza atmadık' açıklamasında bulundu.

Gültekin yönetimde

TATBANK 1992 tarihinde Salih Tatlıcı tarafından kuruldu. Merkezi İstanbul Karaköy'de olan Tatbank'ın yüzde 95.04 hissesi Salih Tatlıcı'ya, yüzde 4.96 hissesi ise Nurten Tatlıcı'ya ait. Bir şubesi ve 10 çalışanı olan bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yaman, genel müdür vekili ise Merkez Bankası eski başkanlarından Bülent Gültekin. 31 Mart 2006 itibarıyla aktif büyüklüğü 3 milyon 297 bin YTL olan Tatbank'ın kredileri 250 bin YTL. Banka, aktif büyüklükte 47. sırada bulunuyor.

FORTUNE 500'DE 34. SIRADA

ABD kökenli Merrill Lynch dünyanın önde gelen varlık yönetim şirketlerinden birisi. Hisse senedi ve türevlerinde dünya çapında önde gelen kuruluşlardan biri olan Merrill Lynch, tüm dünyada şirketlere, hükümetlere ve bireylere stratejik ve finansal danışmanlık hizmeti sunuyor. 36 ülkede ofisi var. Müşterilerinin toplam varlığı

1.8 trilyon dolara yaklaşan Merrill Lynch, özellikle Global Özel Müşteriler, Global Pazarlar & Yatırım Bankacılığı ve Merrill Lynch Yatırım Yönetimi konularında faaliyet gösteriyor. 1914 yılında Charles E. Merrill & Co ismiyle kurulan şirket, dünya genelinde bugün 56 bin kişi istihdam ediyor. 2006'nın ikinci çeyreği itibarıyla 8.2 milyar dolar net gelir elde eden Merill Lynch, 589 milyar dolarlık varlık yönetiyor. Fortune 500 sıralamasında da 34'üncü sırada yer alan Merill Lynch'in toplam piyasa değeri ise 36 milyar doları civarında.

Ayfer Arslan/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde