ABD'de ikinci el konut fiyatları rekor seviyeye ulaştı

ABD'de ikinci el konut fiyatları rekor seviyeye ulaştı

ABD'de ikinci el konut satışları, mayısta aylık yüzde 0,7 azalarak düşüşünü üçüncü aya taşırken, ikinci el piyasasındaki medyan konut fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'de ikinci el konut fiyatları rekor seviyeye ulaştı
16px
24px
21.06.2024 17:51Güncelleme: 21.06.2024 18:00
ABONE OLgoogle

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), mayıs ayına ilişkin ikinci el konut satış verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci el konut satışları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak mayısta aylık bazda yüzde 0,7 azalarak 4,11 milyona geriledi.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

İkinci el konut satışlarına ilişkin piyasa beklentisi 4,08 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Art arda üç aydır düşüş kaydeden ikinci el konut satışları, nisanda da yüzde 1,9 azalışla 4,14 milyon olarak kaydedilmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, mayısta geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 2,8 azaldı.

İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI EN YÜKSEK SEVİYEYE YÜKSELDİ

ABD'de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, mayısta yıllık yüzde 5,8 artarak 419 bin 300 dolar ile şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, zirveye ulaşan konut fiyatlarının mülk sahibi olanlar ile ilk kez ev satın almak isteyenler arasında daha büyük bir uçurum yarattığını belirtti.

Yun, bugün ortalama bir evin mortgage (konut kredisi) ödemesinin 2020'den önce satın alınan evlerin ödemesinin iki katından fazla olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde