AB, Microsoft'a en fazla 3 milyon Euro'ya ceza verebilecek

AB, Microsoft'a en fazla 3 milyon Euro'ya ceza verebilecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Microsoft'un tekel kurallarına uymadığı için verdiği cezayı 3 milyon Euro'ya kadar yükseltebileceği bildirildi.

AB, Microsoft'a en fazla 3 milyon Euro'ya ceza verebilecek
16px
24px
10.07.2006 14:20Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

AB Komisyonu, dünyaca ünlü yazılım devi Microsoft'a Brüksel'in kararlarına uymadığı için daha fazla ceza vermeyi planlıyordu. Bir diplomat, Brüksel'in Amerikalı şirkete verilecek cezanın tabanını 3 milyon Euro olarak belirlediğini söyledi. Diplomat, cezayı görüşmek için bir araya gelen üye ülke rekabet sorumluları toplanırken bu açıklamayı yaptı. AB Komisyonu konu hakkında yorum yapmadı.

AB, Mart 2004'te Microsoft'un PC işletim sistemindeki tekel konumunu kullanarak sunucu işletim sistemi pazarı ve Media Player ürünlerinde kendine pazar yaratmakla suçlamıştı. Birlik ayrıca ABD'li şirketi 613 milyon dolar para cezası ödemesini de karara bağlamıştı. Ancak Microsoft, kanundışı birşey yapmadığını savunarak kararın bozulmasını istiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde