80. Gazi Kupasını 'Hızelbeyi' kazandı

80. Gazi Kupasını 'Hızelbeyi' kazandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına bu yıl 80'incisi düzenlenen Gazi Kupası Koşusu'nu, Halis Karataş'ın jokeyliğini yaptığı ''Hızelbeyi'' isimli safkan kazandı.

80. Gazi Kupasını 'Hızelbeyi' kazandı
16px
24px
25.06.2006 21:02Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Yarışa, Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer eşi Semra Sezer, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı. Veliefendi Hipodromu'nda çim pistte 2 bin 400 metre mesafede yapılan 3 yaşlı 22 İngiliz safkanın katıldığı koşuda, Kadri Daşkan'ın sahibi olduğu 'Hızelbeyi' isimli safkan, son 200 metredeki atağıyla foto finişle birinci oldu. Hızelbeyi, 2.27.60'lık derecesiyle ilk sırada yer aldı.

Yarışta 2. sırayı jokeyi Ertül Cankılıç ve Özen Adalı'nın sahibi olduğu 'Annosh' isimli safkan, 2.27.61'lik dereceyle, üçüncülüğü Kemal Kurt'un sahibi olduğu 'Bors' isimli at, 2.29.48'lik dereceyle jokeyi Mehmet Kaya ile elde etti. Yarışın ardından, Sezer, Atatürk'ün at üzerindeki som gümüş heykelinden oluşan birincilik kupasını, 'Hızelbeyi'nin sahibi Kadri Daşkan'a verdi. Sezer törende, birinci gelen atın sahibini, jokeyini ve antrenörünü tebrik etti. Sezer, jokey Halis Karataş'a ve antrenör A. Rıza Aydın'a da birer plaket verdi. Koşuyu birinci olarak bitiren 'Hızelbeyi', sahibine birincilik ikramiyesi olarak 420 bin YTL kazandırdı. Koşuda, ikinci gelen safkan 168, üçüncü 84, dördüncü de 42 bin YTL ikramiye kazandı. Gazi Koşusu'nu şampiyon olarak tamamlayan safkan, sahibine, birincilik ikramiyesinin yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 614 bin YTL kazandırdı. Diğer yandan, yarışlar öncesinde İbrahim Tatlıses, koşu aralarında da Gülşen'in şarkıları yarışseverleri coşturdu.

Bu arada foto finişle biten yarış sonrasında izleyiciler, mücadeleyi Annosh'un kazandığı iddiasıyla kupa törenini protesto ettiler. 'Ertül Cankılıç' diyerek tempo tutan seyirciler, ıslıklayarak Halis Karataş'a tepki gösterdiler.

İstabul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde