2.4 milyon euro ödediği binayı yıkmaya kalktılar!

2.4 milyon euro ödediği binayı yıkmaya kalktılar!

DHMİ, havaalanında çıkan yangında enkaza döndüğü iddiasıyla, binayı yıkmaya kalkınca Çelebi ile davalık oldu. İŞte olayın ayrıntıları...

2.4 milyon euro ödediği binayı yıkmaya kalktılar!
16px
24px
12.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

DHMİ Genel Müdürlüğü, yangın sonrası enkaz kaldırma çalışmalarına hasar görmemiş Çelebi Hava Servisi'ne ait 2 katlı binayı da katınca mahkemelik oldu. Şirket, çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen prefabrik binasının havaalanında yeni yere taşınarak inşa edebileceğini savununca mahkeme, Çelebi'yi haklı buldu.

DHMİ, Atatürk Havalimanı'ndaki yangından sonra C Terminali'nde bulunan Çelebi Hava Servisi'ne ait 2 katlı çelik konstrüksiyon yöntemiyle inşaa edilmiş prefabrik binayı da hurdaya çıkardı. DHMİ, 24 Mayıs'ta çıkan yangından sonra 30 Mayıs'ta şirkete yolladığı ihtarda 2004 tarihli kira sözleşmesini feshettiğini açıkladı. Bildirimden sonra da yangın enkazı ile birlikte hasar görmüş kargo binalarını da yıkacak şirketi bulmak için ihale açtı. Açılan hurda ihalesini Akçe Metal kazandı.

Bilirkişiden destek
DHMİ ile kira sözleşmesi imzaladıktan sonra sahip olduğu binaya milyonlarca dolar harcayan ve aylık 200 bin euronun üzerinde kira bedeli ödeyen Çelebi, binanın hasar görmediğini savundu. Çelebi daha sonra mahkemeye başvurarak, DHMİ'nin bu yapıyı hurda ihalesi ile ihaleye çıkaramayacağını ve taşınmazın mülkiyetinin kendilerinde olduğunu iddia etti. Bilirkişi raporunda Çelebi'nin zarar göreceği ifadesini dikkate alan mahkeme, Çelebi'ye ait binanın ihale nedeni ile yıkılmasının ihtiyati tedbiren önlenmesine karar verdi. Mahkeme, aynı zamanda bu binanın yeni bir yere inşa edilmesi için de 1 aylık süre tanıdı.

Yüksel Koç/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde