Zorlu Center'da final zamanı

Zorlu Center'da final zamanı

Zorlu Holding'in, 800 milyon dolara satın aldığı Karayolları arazisinde inşa etmeyi planladığı Zorlu Center için proje seçimi aşamasında sona geliniyor.

Zorlu Center'da final zamanı
16px
24px
12.04.2008 08:33
ABONE OLgoogle

Proje seçimi için Mimar Süha Özkan Koordinatörlüğü'nde düzenlenen uluslararası proje yarışmasına başvuran 13 projeden, 5'i, aralarında yabancıların da yer aldığı 5 kişilik jüri tarafından seçilerek Ahmet Nazif Zorlu'ya sunuldu.

Projeler sahipleri tarafından geliştirilerek, İstanbul 3 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunulacak. Zorlu, Kurul'un değerlendirmelerini de dikkate alarak, projelerden birine karar verecek.

Mimar Süha Özkan, değerlendirmeye alınan 5 projeden 3'ünün Türk mimarlara, 2'sinin ise Türk-yabancı ortak konsorsiyumlarına ait olduğunu kaydetti. Projelerin detayları ve projeleri hazırlayan şirketlerle ilgili bilgi vermekten kaçınan Özkan, "Ahmet Nazif Zorlu, bu konuda çok hassas. Arazi ile çeşitli davalar söz konusu olduğu için projelerin içeriği ve şirketlerle ilgili bilgiler vermek ve yargı sürecini etkilemek istemiyor" dedi.

 Metrekaresi 10 bin doları bulur

Çeşitli mimarlık çevrelerinde ise, "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"nda, Cafer Bozkurt-Mete Arat-Cem Arat ortaklığı, Emre Arolat Architects, Han Tümertekin-Hashim Sarkis-George Hargreaves ortaklığı ve Tabanlıoğlu Mimarlık'ın finale kaldığı, Era Mimarlık'ın ise yedek finalist olarak belirlendiği konuşuluyor.

Projede konut, kültür alanları, turizm gibi tüm alanların oranlarının satış akdinde belirtilmiş olduğunu belirten Özkan, "Tümüyle karmaşık bir kentsel ortam yaratmak üzerine kurulmuş bir proje olacak. Hem insanlar orada yaşayacaklar hem de işin içinde sağlık, spor, alışveriş, otopark olacak. Metro bağlantısı söz konusu. Alışveriş merkezi de var" diye konuştu.

Özkan, satış akdine göre burada yapılacak binaların, yanlarında yer alan karayolları binasının 2 katından fazla yüksekliğe sahip olamayacağını, bunun da 28 kata tekabül ettiğini kaydetti. Bu proje için metrekare fiyatlarının ne kadar olabileceği konusunda ise Özkan, "Gerçekçi olmak gerekirse, manzarasına, yerine ve mimarisine göre metrekaresi 5 bin 500 dolar ile 10 bin dolar arasında satılabilir" dedi.

Bülent Yoldaş/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde