Yeni siyasi reform paketi yolda

Yeni siyasi reform paketi yolda

BAŞMÜZAKERECİ ALİ BABACAN; SİYASİ REFORMLARA AĞIRLIK VERECEĞİZ

Yeni siyasi reform paketi yolda
16px
24px
11.04.2006 13:34
ABONE OLgoogle

Reform paketi kararının dünkü Bakanlar Kurulu'nda verildiğine dikkat çeken Babacan, "yeni bir reform dalgasıyla bu sürece yeni bir ivme kazandırmış olacağız' diye konuştu.
 
TÜSİAD tarafından düzenlenen 'AB ile Müzakere Süreci: Orta Vadeli Perspektif' konulu toplantıda konuşan Babacan, Türkiye'nin 3 ekim 2005 tarihi itibariyle AB ile ilişkilerde yeni bir döneme girdiğine işaret etti. 
 
Artık Türkiye'nin sadece bir aday ülke değil, katılım sürecine başlamış bir ülke olduğunu kaydeden Babacan, çalışmalarının bu süreç boyunca pek çok alanda devam edeceğini belirtti.
 
Başmüzakereci Babacan, bu siyasi reformların daha çok 17 aralık 2004 öncesi yapılan reformların daha derinleştirilmesi ve uygulama konusunda daha iyi bir noktaya ulaşılması için yapılacak çalışmaları kapsadığını anlattı.
 
Ali Babacan, 'biz 17 aralıkta müzakerelere başlama hakkını elde eden bir ülke pozisyonunu kazandık. Ama Kopenhag siyasi kriterlerini yeterince karşılayan bir ülkeydik o zaman. Yeterince karşılamak demek (herşey bitti, yüzde 100 işimizi tamamladık) demek değil. Tam tersine daha yapacağımız epey işler var demektir. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor' şeklinde konuştu.

Türkiye 3 ekimde müzakerelere başladı
 
Türkiye ile AB arasındaki müzakereler 3 ekim tarihinde başlamıştı. Türkiye'nin 3 ekimde AB ile müzakerelere başlamasından önce Avusturya'nın 'imtiyazlı ortaklık' ta diretmesi  krize neden olmuştu.
 
Avusturya, Müzakere Çerçeve Belgesi'ne 'imtiyazlı ortaklık' ibaresinin girmesi için uzun süre direnmişti.  25 üyeli birlik içinde tek kalan Avusturya'nın sonunda direnci kırılmış ve Müzakere Çerçeve Belgesi onaylanmıştı.
 
Avusturya ile yürütülen pazarlıkların uzun sürmesi nedeniyle diplomaside pek sık uygulanmayan bir kural işletildi. Pazarlıkların yürütüldüğü Lüksemburg'ta saatler gece yarısına iki dakika kala 23:58'de durdurulmuştu.
 
AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İngiltere, bu süreçte Türkiye'ye önemli ölçüde destek vermişti. AB kulislerinden sızan bilgilere göre, İngiltere'nin diplomasideki başarısı müzakerelerin başlamasında etkili oldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde