Yemeği fazla kaçıran vatandaşlar bayramı hastanede geçirdi

Yemeği fazla kaçıran vatandaşlar bayramı hastanede geçirdi

Yapılan uyarıları dikkate almayan onlarca kişi bayramı hastanede geçirmek zorunda kaldı.

Yemeği fazla kaçıran vatandaşlar bayramı hastanede geçirdi
16px
24px
02.10.2008 13:30
ABONE OLgoogle

Bayram öncesinde özellikle şeker, mide, bağırsak, kalp ve aşırı kilo sorunu olanların beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uzmanlar tarafından uyarılarda bulunuldu.

Ancak yapılan uyarıları dikkate almayan onlarca kişi bayramı hastanede geçirmek zorunda kaldı. Üç günlük bayram süresi boyunca Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen hastaların yüzde 70'ini şeker ve aşırı yemekten dolayı rahatsızlık geçiren hastalar oluşturdu. Hastaların aciliyetlerine göre müdahale eden acil servis doktorları, ayakta tedavi olup giden hastaların yanı sıra gözetim altında tutulan hastaların da olduğu bilgisini verdi.

Daha çok şeker ve kalp rahatsızlığı bulunan yaşı ilerlemiş vatandaşlarla aşırı şeker tüketen çocukların acil servislere akın ettiği belirtildi. Karın ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik gibi şikayetlerle gelen hastalara müdahale edilip gözetim altında tutulduktan sonra evlerine gönderiliyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, bayramda düzensiz gıda alımı nedeniyle rahatsızlanan vatandaşların hastanedeki gözetim süreleri dolduktan sonra da evlerinde dinlenmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle kalp ve şeker hastalarının diyetlerini aksatmamalarını ve kullandıkları ilaçları vaktinde yutmaları gerektiğini belirten Yücesoy, bayramda aşırı gıda alımı nedeniyle rahatsızlanan kişilerin çok ciddi bir sorun olmadığı müddetçe birkaç günlük dinlenmenin ardından sağlıklarına kavuşabileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Yücesoy, ailelerin küçük çocukları mutlaka takip etmelerini ve yaşanabilecek olumsuz değişimlerde vakit kaybetmeden tekrar hastaneye müracaat edilmesini istedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde