Yargıdan Uzanlar'a 3 umut ışığı

Yargıdan Uzanlar'a 3 umut ışığı

YARGITAY'IN UZANLAR LEHİNE VERDİĞİ 3 KRİTİK KARAR UZANLAR İÇİN UMUT IŞIĞI OLDU.

Yargıdan Uzanlar'a 3 umut ışığı
16px
24px
31.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Açılan davalarda önümüzdeki adli yılda verilecek kararlar özellikle imtiyaz sözleşmeleri feshedilen ÇEAŞ ve Kepez Elektriğin kaderini tayin edecek. Son günlerde yargıdan Uzanlar'ı ilgilendiren 3 karar çıktı:

1- Eşi ve çocukları borçtan kurtuldu: Danıştay, İmar Bankası'ndan doğan zararların tahsili amacıyla Cem Uzan'ın eşi Alara Koçibey Uzan ile 3 ve 7 yaşındaki çocuklarına çıkarılan ödeme emirleri ile ödemeye çağrı yazılarının yürütmelerini durdurdu. Kararda Uzan'ın eşi ve çocuklarına İmar Bankası kaynaklarının ne şekilde ve hangi miktarda aktarıldığına ilişkin bir tespit bulunmadığı belirtildi.

2 - Kepez de İmar borcundan kurtuldu: Danıştay, TMSF'nin îmar Bankası'nın alacaklarından dolayı Kepez Elektriğe 27 Ocak 2004'te yaptığı 7.5 katrilyon liralık "ödeme çağrısının" yürütmesini durdu. Danıştay 13. Dairesi, oybirliği üe aldığı kararda, "TMSF'nin ödemeye çağrı mektubu gönderdiği Kepez'in İmar Bankasında hakim ortaklığı olmadığını" belirtti.

3 - ÇEAŞ'ın mallarına el konulması: Yargıtay, Hazine'nin açtoğı davada Çukurova Elektriğin (ÇEAŞ) tapulu gayrimenkulleri ile sınırlı ayni haklarının bulunduğu taşınmazların Hazine'ye tesciline karar veren Tarsus 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını bozdu. Yargıtay 14. Hukuk Dairesi kararında ÇEAŞ'ın imtiyaz sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin Enerji Bakanlığı kararına karşı Danıştay'da açılan davanın henüz kesinleşmediğine dikkat çekildi.

Danıştay 13. Dairesi, ÇEAŞ'ın açtiğı davada, 2005 yılında ilk derece mahkemesi olarak fesih işleminin iptali istemini reddetmişti. Ancak ÇEAŞ'ın bu karara karşı İdari Dava Daireleri Kurulu'na yaptığı temyiz başvurusu henüz sonuçlanmadı. Yargıtay bu davanın kesin sonucunun beklenmeden ÇEAŞ'ın mal varlığının Hazine'ye tescil edilemeyeceğine karar verdi. Uzanlar'ın ÇEAŞ ve Kepez'in imtiyaz sözleşmelerinin fesihlerine ilişkin açtıkları davaların 6 Eylül'de başlayacak yeni adli yılda sonuçlanması bekleniyor.

Karar yeni adli yılda
Davaların ilk aşamalarını kaybeden Uzanlar'ın temyiz başvurularından olumlu sonuç almaları halinde şirketlerine kavuşmaları gündeme gelebilecek.

Uzanlar'm avukatı Şayian Çığgın, yerel mahkemelerde aleyhlerine çıkan kararların temyizde bozulduğunu belirterek, "Aslında bu kararları ilk derece mahkemelerinin vermesi gerekirdi ama vermediler. ÇEAŞ ve Kepez'in imtiyaz sözleşmelerinin feshine ilişkin kararların da Danıştay îdari Dava Daireleri Kurulu'nda iptal edilmelerini bekliyoruz" dedi.

Kemal Göktaş/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde