'Ya emekli ol ya da Doğu'ya git'

'Ya emekli ol ya da Doğu'ya git'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, kızaktaki müşavirler emekli olmayınca...

'Ya emekli ol ya da Doğu'ya git'
16px
24px
23.03.2008 09:33
ABONE OLgoogle

Süleyman Demirkan'ın haberi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AKP hükümetleri öncesi Sanayi Bakanlığı'nda müşteşar yardımcısı ve genel müdür düzeyinde görev yapan kızaktaki bürokratların emekli olmalarını istedi.

Bu bürokratlar emekli olmayınca, 21 Mart'ta tebliğ ettiği bir resmi yazı ile Doğu ve Güneydoğu illerinde görevlendirildi. 'Sürgün' niteliğindeki bu görevlendirmenin adı da, "Bu illerdeki Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü personeline resmi yazışma kurallarını öğretmek" olarak kondu.

TANIŞTI, 'EMEKLİ OLUN' DEDİ

Bakan Çağlayan, göreve geldikten sonra 19 Eylül 2007'de, daha önce bakanlık bürokrasisinin en üst düzeyinde görev yapan, halen de Bakanlık Müşaviri sıfatıyla "kızak görevde" bulunanları çağırdı, tanıştı ve emekli olmalarını istedi. Çalışma prensibine uymayanlar emekli olmazlarsa gereğini yapacağını ifade etti. Ardından bu müşavirlere, birer araştırma konusu verildi. 15 Aralık 2007'de yeniden çağrılan bürokratlara emekli olmaları isteği tekrarlandı. Ancak, bürokratlar, "Devam eden davalarımız var" gibi gerekçelerle emekli olmayı reddetti.

SADECE DOĞU-GÜNEYDOĞU İÇİN

Bunun üzerine son olarak 21 Mart'ta önceden telefonla uyarılmak suretiyle "Acil bir görevlendirme"ye tabi tutuldular. Görevlendirildikleri illerde (Hepsi de Doğu ve Güneydoğu illeri) il sanayi ve ticaret müdürlüğü personeline resmi yazışma kurallarını öğretmekle görevlendirildiler. "Emekliliğe zorlamak için" yapıldığı öne sürülen "sözde eğitimin" maliyetinin çok yüksek olduğu belirtiliyor.

AVANS-YOLLUK YOK

Bürokratlara avans, yolluk, yövmiye ödenmeden, 24 Mart'ta yeni görev yerlerinde hazır bulunmaları istendi. Bu bürokratların görev yerlerine uçakla değil, karayolu veya demiryolu ile gidebilecekleri belirtildi. Kızaktaki bürokratların bakanlığın Sümer Sokak'ta eski bir binasına yerleştirildikleri ve günde üç kez imza atarak denetletlendikleri belirtildi.

Doğu ve Güneydoğu'ya kimler gönderiliyor

ZAFER Çağlayan'ın "kızaktaki bürokratları" gönderdiği iller arasında da Siirt, Şırnak, Hakkari, Erzincan, Diyarbakır, Gümüşhane ve Kilis gibi iller bulunuyor. Söz konusu bürokratlardan bazıları şöyle:

Sanayi Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcıları Adnan Kurban, Adnan Uz ve Necmettin Karakuş.

Eski Başhukuk Müşaviri Yusuf Arkçı.

APK eski Kurul Başkanı Hikmet Yılmaz.

Ölçü ve Ayarlar eski Genel Müdürü İsrafil Çevik.

Şeker Fabrikaları AŞ eski Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Yücel.

Türk Patent Enstitüsü eski Başkanı Selim Şengün. 

Para

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde