Vergi iadesi için sahte fatura gösteren müdür işinden oldu

Vergi iadesi için sahte fatura gösteren müdür işinden oldu

Vergi iade zarflarını inceleyen müfettişler ilginç örneklerle karşılaşıyor. İstanbul merkezli yabancı bir ilaç firması, vergi denetmenlerinin resmî tutanağı sonrası muhasebe müdürünün iş akdini tazminatsız feshetti.

Vergi iadesi için sahte fatura gösteren müdür işinden oldu
16px
24px
09.04.2006 14:13
ABONE OLgoogle

Gerekçe olarak da müdürün vergi iade zarflarındaki sahte faturalar gösterildi. Yine İstanbul Anadolu yakasındaki bir şirkete ait işçilerin bir günde yaptıkları alımlar ‘gerçek hayata açıkça aykırılık' teşkil ettiği için kabul edilmedi. Aynı şirkette çalışan işçilerden bazıları bir defada 540, 486 ve 432 YTL'lik taze balık, 330 ve 152,5 yeni lira tutarında fasulye aldıklarını beyan etti. İşçilerin 202 yeni liralık elma, 200 yeni liralık erik ve 954,72 yeni liralık dana eti alımı da müfettişlerin dikkatinden kaçmadı. Fatura ve fişler gerçek olduğu halde bir işçinin evine bir defada bu kadar gıda maddesi alımı yapamayacağını belirten müfettişler belgeleri geçersiz saydı. Aynı şirkete ait 4 ayrı imzasız kira kontratosu beyanı ile kapsam dışı olan gözlük camı, kol saati, el çantası, cüzdan ve kaşesiz faturalar da iade edilecek tutardan düşüldü.

İstanbul'daki vergi daireleri, en fazla işçi çalıştıran 100 şirketi yazıyla uyararak personele ait hayali beyanları iptal etmelerini istedi. Bunlardan 80 işyerindeki 11 bin 56 kişiye ait zarfın incelemesi tamamlanarak, geçerli ve geçersiz kısımları ayrıştırılmış halde Maliye kayıtlarına girdi. Buna göre 80 işyerinde 997 sahte belge mukabilinde talep edilen 66 bin 119 YTL iade kapsamından çıkarıldı. 84 bin 673 belge ise geçersiz sayılarak 2 milyon 550 bin yeni liralık tutarın ödenmesinin önüne geçildi. Denetmenler işyerinde yaptıkları incelemede sahte veya kapsam dışı bir fiş tespit ederse iadeden bu payı düştüğü gibi ayrıca bir misli cezayı şirketten talep ediyor. Bu arada sahte beyanda bulunan kişi hakkında resmî tutanak tutuluyor. İş Kanunu, işyeri sahibine vergi iade zarfında sahte beyanda bulunan kişiyi tazminatsız olarak işten çıkarma hakkı veriyor.

İbrahim Balta/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde