Unakıtan'dan IMF'ye cevap

Unakıtan'dan IMF'ye cevap

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan IMF'nin gündeme getirdiği sağlık harcamaları konusunda açıklama yaptı.Unakıtan: "Sağlık giderleri artsa da çatır çatır karşılarız." dedi.

Unakıtan'dan IMF'ye cevap
16px
24px
20.05.2006 17:45Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de kapalı ekonomi devrinin sona erdiğini belirterek, "Bizden önceki hükümet görevine devam etseydi, neredeyse memurun maaşını veremeyecekti. Enflasyonu yüzde 70'lerden 60'lara düşürünce büyük işler yaptıklarını söylüyorlardı. Hortumculara yedirmedik, çalmadık, çaldırmadık, bütçe açıklarını indirdik" dedi.

AK Parti Muğla İl Teşkilatı 2. Olağan Kongresi'ne katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, sağlık giderleri ne kadar artsa da karşılanacağını, çünkü bütçenin kuvvetli olduğunu ifade etti. Unakıtan, "Bakan olduğumda kucağımda ateş topu vardı. Bizde önceki hükümet görevine devam etseydi, neredeyse memurun maaşını veremeyecekti. Enflasyonu yüzde 70'lerden 60'lara düşürünce büyük işler yaptıklarını söylüyorlardı. Şimdi ise yüzde 1'lerin iniş çıkışı konuşuluyor. Döviz çıktı diye panik havası yaşatılmak isteniyor. Bu ülkede uygulanan kur politikası dalgalı kurdur. Adı üstünde dalgalı. Aşağı da iner, yukarı da çıkar" diye konuştu.

Maliye Bakanlığı'nın zor olduğunu söyleyen Kemal Unakıtan, "Hem bütçenin açığını indireceksin hem de birilerinin ayağına basacaksın. 'Maliye Bakanı'nın çocukları yumurta satıyormuş' dediler. Ne satsınlar? Biz hortumculara yedirmedik, çalmadık, çaldırmadık, bütçe açıklarını indirdik" diye konuştu.

Hastanelerin birleştirilmesinde eleştirilere uğradıklarını belirten Bakan Unakıtan, sağlık giderleri ne kadar artsa da karşılanacağını, çünkü bütçenin kuvvetli olduğunu ifade etti. Unakıtan, "Biz paraları nerede harcıyoruz? Kendi vatandaşımıza daha fazla hizmet için harcıyoruz. Bu milletin kimseye el açma mecburiyeti olmadığını dünyaya gösterdik" şeklinde konuştu.

Bu arada, toplum huzurunu bozma girişimleri olduğunu belirten Unakıtan, şöyle dedi: "Bir geminin içindeyiz. Kimse kızarak bu gemiyi delmeye çalışmasın. Millet huzur istiyor, eski filmleri görmekten bıktık. Atatürk de laiklik de bu milletin ortak değerleridir. Laiklik üzerinden kimse siyaset yapmasın. Hükümet olarak bu değerlerin üzerine titriyoruz. Huzura sıkılmış kurşunlarla mücadele etmek hepimizin vazifesidir. Bu terörü elbirliğiyle boğmamız lazım."

Cumhuriyet tarihinde AK Parti iktidarı dönemindeki kadar hızlı bir gelir artışı yaşanmadığını ifade eden Kemal Unakıtan, "Göreve geldiğimizde millî gelir 2 bin 500 dolardı. Biz bu rakamı 5 bin dolara çıkardık. Hedefimiz 10 bin dolardır. Bu hedefe ulaştığımızda bizi kimse tutamaz" diyerek sözlerini tamamladı.

"TÜRKİYE 1991-2001 YILLARI ARASINDA ZİYANDADIR"

Programa katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, Türkiye'de demokrasinin temelinin 1946 yılından itibaren atıldığını belirterek, "Şu anda dünyada sözü geçen bir Türkiye varsa, bunun sebebi 1946'dır. Türkiye özellikle büyük liderler bulduğu zaman şaha kalkar. Batıda şahısların çok önemi yoktur, çünkü siyaset müesseseleşmiştir. 50'li yıllarda Adnan Menderes, 60 sonrası Süleyman Demirel ve Demirel ile Özal'ın hazırladığı 24 Ocak kararları, Türkiye'yi dünya ekonomisiyle birleştirecek hale gelmiştir. Bu da önemli bir dönüşümdür, ancak Türkiye 1991-2001 yılları arasında ziyandadır. Üç önemli kriz geçirdik, tâ ki 3 Kasım 2002'de istikrara kavuşuncaya kadar. Şimdi Türkiye'nin bir lideri var, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

İl kongresine katılan iki bakana, 8 yaşındaki İlayda Osman adlı kız çocuğu yakın ilgi gösterdi. Her iki bakan da küçük kıza sevgi gösterisinde bulundu. Bakan Vecdi Gönül, küçük İlayda'ya kalem hediye etti. Yoğun programları sebebiyle kongrenin sonunu beklemeyen Unakıtan ve Gönül, sevgi gösterileriyle salondan uğurlandı. Kongre için gelen ve çıkışta bakanları uğurlayan davul zurna ekibi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde