TZOB Başkanı Bayraktar'dan prinç uyarısı

TZOB Başkanı Bayraktar'dan prinç uyarısı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son günlerde dünya pirinç ihracatında

TZOB Başkanı Bayraktar'dan prinç uyarısı
16px
24px
06.04.2008 17:43
ABONE OLgoogle
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son günlerde dünya pirinç ihracatında söz sahibi olan ülkelerin ihracatı durdurma kararı aldığı ve ihtiyacını ithalatla tamamlayan Türkiye'de bunun sıkıntı oluşturacağına işaret etti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada çeltik üretimi 2007 yılında 153,4 milyon hektar alanda 630,2 milyon ton olarak gerçekleştiği, son beş yılda ekim alanları ve verimde görülen artış dünya çeltik üretiminin yüzde 8 arttış görüldüğünü belirtti.

Çin, Hindistan, Endonezya ve Bangladeş'in en önemli pirinç üreticileri olduğunu vurgulayan Bayraktar, dünya pirinç ticaretine bakıldığında 6. sırada olan Tayland en fazla pirinç ihracatı yapan ülke durumunda olduğunu kaydetti. yapan ülkedir" dedi.

Gerek dünya gıda tüketiminin artması ve gerekse biyoyakıt kullanımının artması ile gıda fiyatlarında artışlar olduğunu belirten Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti: "Ancak, dünya çeltik üretimi, tüketimi ve stoklarında bu yıla özgü bir değişim söz konusu değildir. 2007 yılında dünya çeltik üretimi ile tüketim dengesi eşdeğer gitmektedir. Stoklarda ise 2004 yılından itibaren önemli bir değişme söz konusu değildir. Hatta 2007 yılında artan üretime bağlı olarak stoklarda bir miktar artış görülmektedir. Dünyada üretim tüketim ve stoklarda değişme olmamasına rağmen ihracatçı ülkelerden Tayland, Hindistan ve Mısırın ihracatlarını azaltmaları dünya pirinç fiyatlarının artmasına sebep olmuştur."

Türkiye çeltik üretiminde son yıllarda artış görülmesine rağmen yeterli düzeyde bulunmadığının altını çizen Bayraktar, Türkiye'nin pirinç ihtiyacının her yıl gerçekleştirilen ortalama 200.000 ton ithalatla karşıladığını belirtti.

Türkiye ihtiyacını tamamlamak amacıyla 16 ülkeden pirinç ithal ettiğini, bununda yüzde 80'ini Mısır ve ABD'den gerçekleştirdiğini ifade eden Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti: " Dünyada pirinç ihracatında önde gelen ülkelerin kısıtlamaya gitmesi ile dünyada pirinç fiyatlarında görülen ani artışlar nedeniyle ülkemizde de pirinç fiyatlarında önümüzdeki günlerde ciddi artışlar olacağı yönünde haberler yer almaktadır. Görüldüğü üzere tarım ürünleri ve gıda fiyatları artık dünyada da yüksek, daha önemlisi değişen ve gelişen bir pazar var. Türkiye, mevcut üretim kapasitesiyle bu pazarda yerini almalıdır. Bu gelişmeler göz önünde bulundurularak çeltik üretimini artırmak için gerekli tedbirleri almalıyız. Tarım ve destekleme politikalarımız bu ihtiyaca uygun olarak gözden geçirilmelidir."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde