Türk üniversitelerinin fiyatları uçtu

Türk üniversitelerinin fiyatları uçtu

Özel üniversitelerin yıllık ücretleri ABD'nin köklü okullarını ikiye katladı.

Türk üniversitelerinin fiyatları uçtu
16px
24px
15.07.2008 09:00
ABONE OLgoogle

Yüzbinlerce genç sonuçların açıklanmasıyla tercih yapmaya hazırlanırken özel üniversiteler yıllık ücrette ABD'nin köklü okullarını ikiye katladı.     
Yıllık 25 bin dolarla Yeditepe Diş Hekimliği'nin fiyatı California Üniversitesi'nin iki katı.

TÜRKİYE'DE vakıf üniversitelerinin yıllık öğrenim ücretleri ABD ve İngiltere'nin köklü üniversitelerini yakalarken, bazı bölümlerde bu üniversiteleri ikiye katladı. 2008-2009 eğitim yılı için üniversite sınavını kazananlarda tercih telaşı başlarken, Türkiye'de üniversite öğrenimine büyük talep ve özel sektörün son yıllardaki büyük üniversite yatırımları, öğrenim ücretlerine de yansıdı. Harward, Oxford gibi dünyanın en önde gelen biriki üniversitesinin dışında ABD'nin tarihi 100 yılın üzerindeki tanınmış üniversiteleri, fiyatlarda Türkiye'deki özel okulların gerisinde kaldı.

LONDRA DA GERİDE KALDI

2008-2009 eğitim dönemi için halen Türkiye'deki en pahalı 4 yıllık lisans programı, Yeditepe Üniversitesi'nin yıllık 25 bin dolarlık Diş Hekimliği programı. Ancak 'Diş Hekimliği' eğitimi almak isteyenler ABD'yi tercih ettiğinde California Üniversitesi'nde yıllık 13 bin dolara aynı eğitimi alabilirler. 'Diş Hekimliği' eğitimi yine ABD'deki Tennessee Üniversitesi'nde 14 bin dolara veriliyor. ABD'den biraz daha pahalı olan İngiltere'deki Londra Üniversitesi'nde ise aynı bölüm için yıllık 22 bin dolar isteniyor.

DİĞER BÖLÜMLERDE DURUM

İŞLETME, hukuk gibi programlarda da Sabancı ve Koç Üniversiteleri, köklü yabancı okulları geride bırakmış durumda. Sabancı Üniversitesi'nde ekonomi, mühendislik gibi bölümler önümüzdeki eğitim sezonunda 20 bin dolar olarak belirlenmiş durumda. Koç Üniversitesi de yıllık bazda aynı rakamla eğitim verme kararı aldı. Oysa ABD'deki Arkansas ve Alabama Üniversiteleri'nde sırasıyla 6 ve 7 bin dolar olarak Sabancı ve Koç'un çok gerisinde kalıyor. Sabancı ve Koç, Kemal Derviş'in de mezun olduğu London School of Economics'de de 19-22 bin dolar aralığındaki yıllık eğitim ücretini de bu sezon yakalamış durumdalar.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde