Topbaş Türkiye'ye açıldı!

Topbaş Türkiye'ye açıldı!

Sayıştay, yaptığı incelemede Topbaş hakkında üç dosyada usulsüzlük tespit etti.

Topbaş Türkiye'ye açıldı!
16px
24px
15.10.2008 07:58
ABONE OLgoogle

İSTANBUL'un 15.7 milyar YTL konsolide bütçeye sahip Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin dört bir yanında milyonlarca liralık yatırım yapıyor. Sayıştay ise Büyükşehir'in Balıkesir'de 2 milyon YTL'ye mal ettiği termal tesis hakkında 'mücavir alan' dışında olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı. Belediye'nin şehir dışındaki bazı yatırımları şöyle:

DİYARBAKIR'A STAT

Belediye şirketlerinden KİPTAŞ, Ağrı'nın Patnos İlçesi'nde 18 derslikli ilköğretim okulu inşa ediyor. Diyarbakır'da da bir okul ve bir stat yapıldı. Batman'da ise Özürlüler Merkezi inşaasına hazırlanıyor. KİPTAŞ, Siirt'te 250 konut ve Rus Pazarı'nın modernizesi için görüşmeler yapmıştı. Ancak proje henüz başlamadı.

PROJE TOPBAŞ'IN

Büyükşehir Belediyesi'nin, Balıkesir Sındırgı'da 2 milyon 200 bin YTL'ye inşaat ettiği termal tatil köyünün dış mimarisi de Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ait. İki yılda bitirilen tesiste biri açık 2 kapalı yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, restoran bulunuyor. Belediye Meclisi, geçen yıl çeşitli il ve beldelere KDV hariç 4 milyon 380 bin YTL beton malzeme ve 130 bin ton asfalt malzemesi yardımı yapma kararı aldı. Büyükşehir, 2005'te de Palandöken'de 5 yıldızlı otel yapma kararı almış, eleştriler üzerine vazgeçmeşti.

3 PROJE USULSÜZ

Sayıştay, yaptığı incelemede üç dosyada usulsüzlük tespit etti. Sayıştay raporuna göre, Büyükşehir'in mücavir alan dışında olan Sındırgı'da iş yapması kanuna aykırı bulundu. Sayıştay, ayrıca, Altunizade-Üsküdar arasında ücretsiz taşıma yapılmasını ve Emirgan Parkı'ndaki Beyaz Köşk'ün, Kültür Bakanlığı'nın izni olmadan ihalesiz olarak Beltur AŞ'ye 5 yıllığına kiralanmasını usulsüz bulmuştu. Belediye bürokratları ve meclis üyelerinden savunma isteyen Sayıştay, hukuka aykırılık bulursa söz konusu miktarı üyelerden tahsil edecek.

HATIR İLİŞKİSİ VE SİYASİ TALEPLERLE YAPILIYOR

CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar, şehir dışındaki yatırımlara tepki göstererek “Kültür ya da Bayındırlık Bakanlığı'nın yapması gereken bir işi belediyenin üstlenmesine gerek yok. Doğal afet gibi durumlarda belediye yardım yapar. Bu uygulamalar ise hatır ilişkileri ve siyasi talepler sonrası gündeme geliyor” dedi.

Hasan Ay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde