Tersane patronlarına sert uyarı

Tersane patronlarına sert uyarı

Erdoğan'dan, tersane patronlarına: Daha fazla para için ilkelere uymazsanız, karşınıza dururuz

Tersane patronlarına sert uyarı
16px
24px
19.06.2008 13:50
ABONE OLgoogle

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hem tanker türü büyük gemilerin, hem de özgün mega yatların inşaasında artık bir dünya markası haline geldiğini belirterek, "Maalesef iş kazaları ve ölümler çerçevesinde başlayan tartışmalar, sektörün başarılarını gölgeleyecek düzeye ulaşmıştır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde, tersane sektörü temsilcileriyle düzenlenen toplantının açılışındaki konuşmasında, son zamanlarda özellikle yoğunlaşan birçok olumlu olumsuz spekülasyonları değerlendirmek ve buna karşı bir yol haritası belirlemek için toplandıklarını söyledi. Erdoğan, "Burada yapılacak değerlendirme ve müzakere sonucunda, birlikte sorunlara çözüm bulmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Tuzla tersanelerinin, Türk gemi inşaa sanayiinin "kalbi" denilebilecek bir üretim merkezi olduğunu dile getiren Başkan Erdoğan, Türk gemi inşaa sanayiinin geçmişine bakıldığında, öncelikle Haliç, Camialtı gibi belli başlı tersanelerin mevcut olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, istihdam bakımından da sektörün âdetâ bir patlama gösterdiğini ve 2002'de 13 bin kişinin istihdam edildiği sektörde bugün doğrudan 34 bin, yan sanayiyle birlikte yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığına dikkati çekti.

"Gemi inşaa sanayiimizin özellikle son yıllarda gösterdiği bu büyük başarılar, gerçekten önemli ve gurur verici" diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bununla birlikte sektörün son aylarda başarıları kadar sorunlarıyla da gündeme geldiğini görüyoruz. Tuzla bölgesinde geçtiğimiz Eylül ayından bu yana yaşanan ölümlü iş kazaları, dikkatleri sektöre ve bölgeye yöneltmiştir. Bu vesileyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Tuzla bölgesinde yer alan 47 asıl firma ve 563 alt işveren ile 20 bin çalışanın odağında olduğu bu tartışmalara, sizler de takdir edersiniz ki bîgâne kalmamız düşünülemez." 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde