Tahkim faturamız 155 milyon dolar

Tahkim faturamız 155 milyon dolar

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Divanında açılan 6 dava sonucunda Türkiye'nin toplam 155 milyon 914.5 milyon dolarlık ceza ödediğini bildirdi.

Tahkim faturamız 155 milyon dolar
16px
24px
19.06.2006 15:22
ABONE OLgoogle

Abdullah Gül, CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu'nun uluslararası tahkime götürülen konu ve sözleşmelerle ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı. Gül, uluslararası tahkime götürülen konu ve sözleşmelerin Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Divanı (ICC) Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Uluslararası Merkezi (ICSID), Dünya Ticaret Örgütü Tahkim Kurulu ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Tahkim ve Uzlaştırma Merkezi gibi organlarda ele alındığını kaydetti. Gül, Türkiye ile ilgili davaların ise çoğunlukla ICSID ve ICC tarafından takip edildiğini bildirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi veya diğer uluslararası mahkemeler (uluslararası tahkim dahil) tarafından verilen bütün cezaların Dışişleri Bakanlığı bütçesinden karşılandığını anımsatan Gül, bu kapsamda sonuçlanan 6 davada toplam 155.9 milyon dolarlık ödeme yapıldığını bildirdi. Bakan Gül'ün verdiği bilgiye göre, Güney Ege Enerji İşletmeleri Ltd. Şti.'nin Yatağan ile Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri İşletme Hakkı Devri Projeleri'yle ilgili olarak Türkiye aleyhine ICC'de açtığı tahkim davasının 21 Ekim 2004 tarihinde açıklanan nihai kararına göre, Türkiye 90 milyon 253.1 bin dolar ödedi.

SDB Sakarya Bolu Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından Enerji Bakanlığı aleyhine Paris'te yerleşik ICC nezdinde açılan uluslararası tahkim davasının kesinleşen hükmü gereğince, Enerji Bakanlığı tarafından ödenmesi gereken 30 milyon 100.6 bin dolar, Fraunhofer Gesellschaft tarafından Bayındırlık Bakanlığı aleyhine ICC'da açılan uluslararası tahkim davası hükmüne göre de 283.7 bin dolar ödeme yapıldı.

Süsel-Süzer Soma Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından Enerji Bakanlığı aleyhine Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Mahkemesi (ICC) nezdinde açılan uluslararası tahkim davasının Türkiye aleyhine sonuçlanmasıyla oluşan faiz ve diğer masraflarla birlikte 35 milyon 178.1 bin dolar ve 98.9 bin dolar olmak üzere iki kalemde toplam 35 milyon 277 bin dolar borç ödedi.

Ayrıca, ICSID tarafından Kepez ve Çeaş davasıyla bağlantılı olarak "Libananco Holdings" isimli şirket tarafından Türkiye aleyhine bir tahkim başvurusunda bulunulduğunu da anımsattı.

DİGER DAVALAR
Bakan Gül'ün verdiği bilgiye göre, Konya Ilgın Termik Santral Projesinden kaynaklanan ihtilafla ilgili bir dava devam ediyor. ICSID nezdinde görülen dava, 2 Mayıs 2002 tarihinde PSEG Global Inc., The North American Coal Corporation ve Konya Ilgın Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Tarafından açılmıştı.

Motorola Credit Corporation Inc. firması yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmiş bulunan Telsim firmasından alacağı için Türkiye aleyhine ICSID nezdinde başlattığı hakemlik süreci, Telsim ve Motorola davasında kapsamında varılan anlaşmayla sonuçlandı.

Otoyol yapımı sözleşmesi konusunda Bayındır Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından Pakistan hükümeti aleyhine, telekomünikasyon yatırımı konusunda Rumeli Telekom A.Ş. ve Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından Kazakistan hükümeti aleyhine açılmış ve ICSID'de bekleyen iki ayrı dava daha bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde