Şimdi de Kazaklar 'otel peşinde'

Şimdi de Kazaklar 'otel peşinde'

Güney kıyıları Kazak yatırımcıların takibinde. 10'a yakın oteli Kazaklar'ın satın aldığı Bodrum'da ise büyük bir arazi kapattıkları konuşuluyor....

Şimdi de Kazaklar 'otel peşinde'
16px
24px
21.11.2006 08:04
ABONE OLgoogle

Sezonun bitmesi ile birlikte Güney sahillerindeki otellerde el değiştirme sezonu da açıldı. Ruslar'dan sonra özellikle lüks otellerdeki 1000 dolarlık villaların en büyük müşterisi Kazaklar'ın kendine işletmek üzere otel aradığı konuşuluyor.

Magic Life Sirena'nın sahibi Ali Akkanat'ın otelini Kazaklar'a sattığı konuşulurken, bir çok otelin talipleri arasında Kazak şirketlerin adı geçiyor.Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner de Kazakistanlı işadamlarının yoğun talebini doğrulayarak, "Bugün en büyük yatırımcı Kazaklar. Olağanüstü sıcak bir ilgi var. Bu nedenle Kazakistan'daki küçük bir fuara bile onlarca Türk işadamı gidiyor" diye konuştu. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut da Kazaklar'ın Bodrum'da büyük bir araziyi satın aldıkları yönünde duyumlar aldıklarınıifade ederek, "Maden ve petrol gelirlerini bir yerde değerlendirmek istiyorlar. İşletmeci bir ruhları olmadıkları için de gayrimenkul veya otel peşinde koşuyorlar"dedi.

Mehmet Cengiz

330 MİLYON $'A SATMADIM
Geçtiğimiz yıl beş yıldızın üzerinde özel bir konspet ile Türk turizm sektörünün hizmetine giren Antalya'daki Sungate de en çok üzerinde konuşulan tesislerden. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Antalya'nın Beldibi beldesinde 250 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan Sungate Port Royal'le ilgili konuştuğumuz otelin sahibi Cengiz İnşaat'ın patronu Mehmet Cengiz, "Geçen sene Avrupalı bir grup 330 milyon dolar verdi ama fiyatı beğenmediğim için kabul etmedim. Şimdilik Kazaklar'dan aldım net bir teklif yok" değerlendirmesinde bulundu.

One Hotels, kötü sezona yenik düştü

Geçen sene turizm sezonuna One markası altında hızlı bir giriş yapan Cenk Kınay, işletmeye aldığı üç oteli de geri verdi. Mehmet Nazif Günal'ın World of Wonders'ından (WOW) Kiriş'teki iki oteli kiralayan, Çeşme'de bir oteli One markası ile işletmeye başlayan Kınay, iki oteli WOW'a geri verdi. Edinilen bilgiye göre söz konusu iki otel yine WOW tarafından işletilecek.

Kınay, Kiriş'teki tesisleri One Resord World ve One Resord Kiriş adı altında çalıştırıyordu. Konu ile ilgili görüştüğümüz Cenk Kınay, Türk turizm sektörünün son yılların en kötü dönemini geçirdiğini belirterek, "Yakın bir dönemde böyle kötü bir dönem yaşanmamıştı. Bizim bu tesislerin işletmesini bırakmakta tabi ki bunun da etkisi oldu. Avrupa'dan hedeflediğimiz miktarda turist gelmedi. Ama Türkiye'de uygun şartlarda yeni bir yer bulursak One markası ile otelcilik faaliyetlerinde bulunabiliriz. Şu anda bizim görüştüğümüz neticelenmiş bir şey yok. Ama bu hiç olmayacak demek değil. Görüşmelerimiz devam edecek" dedi.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde