Sigara yasağı mağduru AVM'ler için düğmeye basıldı

Sigara yasağı mağduru AVM'ler için düğmeye basıldı

Sigara içme yasağıyla birlikte cirolarının düştüğü yönünde gelen tepkiler üzerine AVM'ler mercek altına alınacak.

Sigara yasağı mağduru AVM'ler için düğmeye basıldı
16px
24px
13.07.2008 11:39
ABONE OLgoogle

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağıyla birlikte alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranların cirolarının düştüğü yönünde gelen tepkiler üzerine alışveriş merkezleri mercek altına alınacak. Gerekirse kafe ve restoranlarda Temmuz 2009'da başlayacak sigara yasağı öne çekilecek.

KAPALI mekanlarda sigara içme yasağının uygulamaya girmesiyle birlikte alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan kafe ve restoranların cirolarının düştüğü yönünde gelen tepkiler üzerine alışveriş merkezleri mercek altına alınacak. Cirolardaki düşüşün gerçek nedeni araştırılacak gerekirse kafe ve restoranlarda Temmuz 2009'da başlayacak sigara yasağı öne çekilecek.

Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlarda uygulanan sigara yasağı nedeniyle müşterilerini caddelerdeki kafe ve restoranlara kaptıran alışveriş merkezlerinin 'ciromuz düştü' tepkisi üzerine hükümet harekete geçti. Sigara yasağının başladığı 19 Mayıs tarihinden buyana sıkıntıya giren alış veriş merkezlerindeki kafe ve restoranlar milletvekillerini mektup ve e-mail yağmuruna tuttu. Haksız rekabet ile karşı karşıya kaldıkları yönünde eleştirilerde bulunan alışveriş merkezlerindeki durum Dünya Sağlık Örgütü ile iki bilimsel kurumla yapılacak bir çalışma sonucunda tespit edilecek.

Haksız rekabet araştırması

Sigara yasağına ilişkin yasal düzenlemenin mimarlarından Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, "Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlardaki sıkıntı sigaradan mı yoksa mevsimsel nedenlerden mi kaynaklanıyor, bunu Dünya Sağlık Örgütü'nün de içinde bulunduğu ve iki bilimsel kurumla bir çalışma ile araştıracağız. Bilim adamları da bu konuda destek olacaklar" dedi.

Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlar ile dışarıdaki kafe ve restoranların müşteri durumları ve cirolarının yapılacak araştırma ile karşılaştırılacağını anlatan Erdöl, "Bize veriler, kanıtlar gelecek. Kanaatlerle değil kanıtlarla konuyu değerlendireceğiz. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra gerçekten bir sıkıntı ve cirolarda bir kayıp söz konusu ise sigara yasağını öne çekebiliriz. Sigara yasağının söz konusu yerlerde de erkene alınmasını tavsiye edebiliriz. Gerçekten ortada haksız bir rekabet var mı bakılacak ve gerekli önlemler alınacak. Ama hiçbir şekilde sigara yasağından geri adım atılmayacak " diye konuştu.

Bilimsel yardım

Erdöl şöyle devam etti: "AVM'lerde amaç yemek yemek. Lokantalarda da yemek yeniyor bu yönünü de düşünmek lazım. Bilim adamlarından bu konuda yardım talep ettik. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da yapılacak araştırma sonucunda bize iki şık sunacaklar. Ya,'Düşüşlerle sigara yasağının ilgilisi yok' denilecek o zaman yapılacak bir şey yok. İkinci şık ise 'Evet AVM'lerinde cirolar belirgin bir şekilde düşmüştür. Gerçekten haksız rekabeti engellemek lazım. O zaman dışarıdaki yasağı erken bir tarihe çekeceğiz."

Alışveriş merkezlerinde ciro yüzde 24 düştü

SİGARA yasaklarının alışveriş merkezleri üzerindeki etkisi konusundaki son araştırmayı Ankara Ticaret Odası (ATO) yaptırdı. ATO'nun belirlemesine göre; türban tartışmaları, AKP'nin kapatma davasının ardından yaşanan siyasi gerilim, enflasyon ve faiz oranlarındaki yükselme ile sigara yasağından Alışveriş Merkezleri (AVM) en fazla etkilendi.

Ankara'da bulunan alışveriş merkezlerinin ciroları mayıs ayında, yılbaşına göre yüzde 23.7 düştü. Araştırmaya göre, dünyadaki finansal krizin giderek derinleşmesinin yanısıra Türkiye'ye özgü koşulların ekonomik büyümede yol açtığı yavaşlama ve gergin siyasi ortamın perakende sektörüne yansımaları hissedilir ölçüde arttı.

Ankara'da bulunan alışveriş merkezlerine günlük giren ziyaretçi sayısı da yüzde 20 oranında azaldı.

Ocak, Şubat ve Mart aylarında ciroları gerileyen alışveriş merkezlerindeki yiyecek- içecek satıcılarının iş hacimleri Mayıs ayında yılbaşına göre yüzde 26 oranında gerileme görüldü. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde