'Satmıyorum kardeşim'

'Satmıyorum kardeşim'

İBRAHİM CEVAHİR, ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ SATMAKTAN NEDEN VAZGEÇTİĞİNİ AÇIKLADI.

'Satmıyorum kardeşim'
16px
24px
02.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İbrahim Cevahir, proje değişiklikleri ve ekonomik krizler nedeniyle 16 yılda tamamladığı Cevahir Alışveriş Merkezi'nin keyfini süremedi. Beş belediye başkanı eskiten, 70 yaşındaki İbrahim Cevahir'e uykusuz geceler yaşattıktan sonra görkemli bir törenle açılan 'Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi'nde şimdi de satış krizi yaşanıyor. Alışveriş merkezinin açılışından sonra yaptığı açıklamada, "Daha açılmadan üç talip çıktı. Başbakanımız da 'sat başka yatırım yap' diyor. Ama 1 milyar doların altına satmam" diyen İbrahim Cevahir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile anlaşamayınca isyan etti. "Satmıyorum" diyen Cevahir, "Bir şeyöğrendim, herkesle ortaklık yapılır, kamuyla yapılmazmış" dedi.

SÖZLER TUTULMADI
750-760 milyon dolar arasındaki birden fazla müşteri olduğunu söyleyen Cevahir, şöyle konuştu: "Ancak ben şu anda satmaktan vazgeçtim. Satış politikası bize uygunluğunu kaybetmeye başladı. Çünkü şu anda İstanbul Ataşehir'de 1 metrekare konut 2 bin 500 dolara satılıyor. Dört duvarı satıyorlar yani. Bizim çarşımız, 5,6 değil, 9 yıldızlıdır. Metrekaresi bin dolardan aşağı maledemezsin, arsa hariç. Durdukça zarar etmesi sözkonusu değil, kira geliri var. Belediyenin işi değil bu. Diyorum ki 'sen senin payını sat, benimortağım sen olacağına başkası olsun'. Belediyeyi idare edenlerle de anlaşamadık. Aksiliği ben çıkardım, 'satmıyorum' dedim. Ticaret farklıdır bürokrasi farklıdır. Bir şey öğrendim, ticaret kamuyla olmazmış. Herkesle ortaklık yapılır, kamuyla yapılmaz. Biz buraya tırnaklarımızla geldik, bu inşaat 36 ayda yapıldı. Ama belediye yıllarca kendi taahhütlerini yerine getiremedi. Şişli'nin elektrik trafosu içindeydi, daha onu yeni kaldırdılar. Anıtlar Yüksek Kurulu ile sorunu çözeli daha 40-50 gün oldu. Bir tarafta Cevahir'in kâr-zarar hesabı var, ama öbür taraftakinin böyle bir hesabı yok. "

Devlet oyun oynar mı?

CEVAHİR İBB'nin haksızlık yaptığını savundu ve ekledi: "Devlet adam kandırmaz, aldatmaz, devlet oyun da yapmaz. Birtakım ortaklık meselelerimiz var belediyeyle, imzalamışız. Fakat o kararlar noterden tasdik edilecekmiş. Tasdik olmayınca eskiden bana 10 milyon dolar borcu varsa, 'benim hisselerimden o günkü şartlarla alırsın' dendi. Bir avukat onlara yol göstermiş. Farzet ki bunu yaptın, sen kamu görevlisisin, senden önceki belediye başkanları bu kararı almış. Devlet böyle oyun oynar mı? Topbaş ile genel sekreter bunu yapmak istiyor. Bana 
haksızlık yapmak istiyorlar. Ben rahatsız oldum. Ben uluslararası bir adamım, gördüğünüz servetleri bu memlekette kazanmadım ben. Yurtdışında kazanıp getirdim."

'Cevahir bize uymuyor'

KHOI, yabancı yatırımcıların satın almak istediği Cevahir Alışveriş Merkezi ile ilgili olarak ise şöyle konuştu: "Cevahir ile ilgilenmiyoruz. Bunun 2 nedeni var. Birincisi biz Carrefour gibi içinde hipermarket olan alışveriş merkezlerinin daha iyi bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. İkincisi ise İstanbul'da çok dar bir alanda çok fazla alışveriş merkezi olduğuna ve bunun zararlı olacağına inanıyoruz." 

 Cevahir Alışveriş Merkezi'ni Başbakan Erdoğan açmıştı.

Esen Evran/Sabah

İlişkili haber Satışı Cevahir kilitledi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde