Sana’nın 2006 hedefi, 45 milyon Euro ciro

Sana’nın 2006 hedefi, 45 milyon Euro ciro

Sana Ürün Müdürü Aymin Zoral, 130 milyon Euro’luk margarin pazarında Unilever’in amiral gemisi Sana’nın %30’luk payla lider olduğunu ve 2005 yılını 42 milyon Euro ciro ile kapattığını söyledi.

Sana’nın 2006 hedefi, 45 milyon Euro ciro
16px
24px
19.04.2006 10:08
ABONE OLgoogle

Unilever’in toplam tonaj ve cirosunun %10’unu tek başına gerçekleştiren Türk margarin pazarının dev markası Sana, 18 Nisan 2006 Salı günü Sepetçiler Kasrı’nda düzenlediği basın toplantısı ile 2006 yılı faaliyetlerine yön verecek hedef ve yepyeni projelerini açıkladı.

Sana Ürün Müdürü Aymin Zoral, 130 milyon Euro’luk margarin pazarında Unilever’in amiral gemisi Sana’nın %30’luk payla lider olduğunu ve 2005 yılını 42 milyon Euro ciro ile kapattığını söyledi. Zoral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sana, 2006 yılında %3 büyüyen pazarda, ilk üç ayda %9 büyüyerek pazar liderliğini pekiştirdi. Sana, bugün Unilever’in toplam tonaj ve cirosunun %10’unu tek başına gerçekleştiriyor. Bu başarının sırrı; Sana’nın her dönemde kendini yenilemesinde ve bulunduğu kategorilerde rakiplerinden önce, tüketici ihtiyaçlarını çok iyi analiz edebilmesinde saklı. 2006 yılı sonuna kadar %4 büyümeyi ve 45 milyon Euro ciro elde etmeyi hedefliyoruz.”

Türkler, paket margarin tüketiyor
Aymin Zoral, Türkiye’de kişi başı margarin tüketiminin yaklaşık 2,1 kg., Avrupa’da ise bu rakamın 5,75 kg. olduğunu ve özellikle Kuzey Avrupa’da bu rakamın daha da yukarılara çıktığını ve bu bölgelere bakıldığında tüketimin kase margarinlerden dolayı artış gösterdiğini belirtti. Türkiye’de ise tüketimin, ağırlıklı olarak paket margarinde yoğunlaştığını vurgulayan Zoral; “Türk margarin pazarının %75’i paket, %25’inin ise kase margarinden oluşuyor. Ancak son yıllarda kase margarinler büyüme trendinde. Örneğin geçtiğimiz yıl kaselerde %6’lık bir büyüme gerçekleşti” dedi.

Sana’dan 50 yılda 10 milyar paket üretim
“Unilever’in amiral gemisi Sana, Türkiye’nin en güvenilir, lider ve köklü markalarından biri. Biz bu konumumuzu sürdürmek için çok çalışıyoruz ve liderliğimizle gurur duyuyoruz” diyen Aymin Zoral, tüketicilerinin güveninin markaya olan sadakatinden geldiğini vurguladı. Zoral sözlerine şöyle devam etti: “Tüketicilerimizin Sana lezzetine ne kadar bağlı olduğunu rakamlar da gösteriyor. Sana, 50 yılda tam 10 milyar paket üreterek, dünyanın en çok satan ürünlerinden biri haline geldi. Bu çok ciddi bir başarı.”

İlk piyasaya çıktığında sadece margarin olarak tüketicilerle buluşan Sana, bugün pazarda Sana Kase, Sana Paket, Sana Ekmeküstü, Sana Creme Bonjour Tereyağlı Sana Zeytinyağlı ve Sana Mutlu Aile olmak üzere çok farklı ürün çeşitleri ile liderliğini sürdürüyor. Sana, tüketicinin talep ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmek için sürekli olarak yeniliklere odaklanıyor. Bu yenilikleri yaparken de pazara, kategorisinde “ilk” olma özelliğine sahip ürünler sunuyor. Tüketicinin Sana’yı kaliteli ve yenilikçi bir marka olarak konumlandırması ve tercih etmesinde Sana’nın bu yaklaşımı önemli bir yer tutuyor.

Sana Konserleri’nin yeni yıldızı Ebru Gündeş
Sana, 2005 değerlendirmesi ve 2006 planlarını paylaştığı basın toplantısında, yeni sezona ait bir yeniliğini daha duyurdu. Toplantının ünlü konuğu, Türk müziğinin dev sesi Ebru Gündeş’ti. Sana’nın, 2006 yılı yaz sezonunda başlayacak halk konserleri dizisinin yeni yıldızı Türk müziğinin güçlü ismi Ebru Gündeş oldu. Birliktelik ile ilgili konuşan Aymin Zoral: “2006 yılı yeniliklerimiz arasında tüm Ebru Gündeş severlere de çok güzel bir sürprizimiz var. Gerçekleştireceğimiz “Sana Konserleri”nde Türkiye’nin dört bir yanını Ebru Gündeş ile birlikte gezeceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan Ebru Gündeş ise Sana gibi dev bir marka ile işbirliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yeni konserler dizisi için çok heyecanlı olduğunu belirten Gündeş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sana, çocukluğumdan beri sofralarımızın baş tacıydı zaten. Biz margarini Sana ile tanıdık, hala da öyle. O günden bugüne

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde