Şahenk'in beklediği diploma

Şahenk'in beklediği diploma

DOĞUŞ GRBU'NUN PATRONU: BANA ASIL DİPLOMAYI 15 BİN ÇALIŞANIM VERECEK.

Şahenk'in beklediği diploma
16px
24px
08.07.2006 16:39
ABONE OLgoogle

Müge Akgün'ün röportajı

 

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk babasından yadigar “olduğun gibi görün” felsefesini benimsemiş, günümüzün gösterişten uzak duruşuyla ön plana çıkan genç patronlarının başında geliyor. Bu durum doğal olarak şirketlerine de yansıyor. Güvenilirliği en yüksek gruplar arasında yer alıyorlar. 

Ferit Şahenk profesyonelliği ve patronluğu bir potada eritmiş, konuşurken ben demekten şiddetle kaçınıyor. Seçtiği sözcükler, ilişki kuruş biçimi içten ve mütevazı. Ailesini, kızını anlatırken ne kadar içtense, üstlendikleri sosyal sorumluluk projelerinden, Krone’nin yatırım için Türkiye’yi seçmesinin öneminden  söz ederken de aynı ölçüde samimi ve duygusal. Söyleşimize Doğuş Grubunun yeniden yapılanmaya girdiği, Ferit Bey’in  Grubu yerinde kararlarla düzlüğe çıkardığı, iş dünyasının ortak yargısı, kendini kanıtladığı yıllardan başladık. İş dünyasından kültür sanata uzanan  sohbetimizi sayfalara sığdırmanın zorluluğunun yanı sıra  Fenerbahçe aşkı, cola düşkünlüğü gibi sormaya unuttuklarım da oldu. Umarım benim dinlerken aldığım keyfi sizler de okurken alırsınız...

 

2001 krizi sırasında babanızı kaybettiniz, 7 sektörde 60 şirket ve 15 bini aşkın çalışanla Doğuş Grubu’nun tüm yükünü omuzladığınızda sadece 37 yaşındaydınız. Neler hissettiniz, nelerden güç aldınız, bunaldığınız anlar oldu mu?

 

Bunaldığımız, üzüldüğümüz anlar muhakkak oldu. Bunlar hep insanlık durumlarının bir parçası ama beraber oluşturduğunuz bir vizyon, misyon varsa ekipteki arkadaşlarınızla bunu rahatlıkla paylaşıyorsanız, onların gözünün içine baktığınız zaman yapılabileceğin en fazlasını beraber yaptık diyebiliyorsanız, insana bir rahatlık da geliyor. Şansın önemini de unutmamak lazım.

Beni “gereğinden fazla demokratik, gereğinden fazla paylaşmaktan hoşlanır, fikir jimnastiğini çok sever, bazen de karar alması zaman alır” diye de eleştirirler. Halbuki bunu kamuoyu, en fazla çalışma arkadaşlarım da gördü ki, biz en zor zamanlarda, en zor konularda karar aldık. Gerektiği zaman da ben karar almak zorunda kaldım.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde