'Sağlığım olursa borcumu öderim'

'Sağlığım olursa borcumu öderim'

TMSF İLE 945 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA YAPAN EROL AKSOY'UN, BORÇLA İLGİLİ...

'Sağlığım olursa borcumu öderim'
16px
24px
13.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

CNBC-E'nin sorularını yanıtlayan Aksoy, protokolü daha önce imzalamış olmayı dilediğini söyledi. Protokolle Factofinans, Atlas Factoring ve İktisat Leasing'in de yönetimlerine gireceğini anlatan Aksoy, "Cine 5'te de çoğunluk hisselerini satarak yeni ortak almak istiyoruz. 6 ay, en çok bir yıl içinde ortağa devredeceğiz. İçine işletme sermayesi koyularak bir eğlence televizyonuna dönüşecek" diye konuştu.

Aksoy, "Planlarımızda kablo TV'deki geniş bant imkânlarına yatırım var. Belki şu anda düşünülmeyen yeni teknolojilerle şirket kurup borcu daha kolay öderiz" dedi. Protokolü imzaladıktan sonra benzeri koşullar istediğini söyleyen eski banka sahipleriyle ilgili bir soru üzerine Aksoy, "Ben de imzalarken 'ya diğerleri de isterse' diye sordum. 'Buyursunlar onlarla da yaparız yanıtını verdiler" dedi. Her bankanın ayrı olduğunu söyleyen Aksoy, "İyi niyet ve kötü niyete bakmak lazım" şeklinde konuştu. Bankacılık ve medyada yanlış yaptığınızı düşünüyor musunuz şeklindeki soruya Erol Aksoy, "Churchill demiş ki; 'Eski hatalarımıza tecrübe diyoruz' memleketimize istemeyerek verdiğimiz yükü nasıl kaldırıp daha da çok kazandırırız ona bakacağız artık" dedi.

Paramız verilmedi bankamızı aldılar

Societe Generale'in İktisat Bankası'nı alma girişimiyle ilgili de Aksoy şunları söyledi: "6-7 yıl önce Ermeni anıtı açıldı, Türkiye'de büyük tepki oldu. Societe Generale kaçtı ve 6 ay gelmedi. Bu kaybedilmiş 6 aydan sonra 2000'de sonunda tekrar görüşmelere başladık. Protokoller imzalandı ve bu kez Anayasa kitapçığı krizi oldu. 10 günlük tatil oldu. Bu arada BDDK Başkanı Zekeriya Temizel, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel istifa etti. 10 günlük tatilden sonraki ilk işgünü bankadan 70 trilyon liralık çekiliş oldu. Banka ilk defa bir 35 trilyonu ödeyemedi. 

Merkez Bankası'nda 102 trilyon munzam karşılığımız vardı. İnanmayacaksınız ama 3 gün 3 gece paramızı istedik. Bu para kendi öz paramızdı. Bu parayı bize vermediler. Ben de devlete çıktım ya paramızı verin ya bankayı alın dedim. Paramızı vermek yerine bankamızı aldılar ve bundan sonra da şu anda 5 yıldır bunun acısıyla yaşıyoruz."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde