Rusya'da ilginç devir teslim töreni

Rusya'da ilginç devir teslim töreni

Rusya'nın yeni seçilen lideri Medvedev göreve başladı. İlk icraatı da Putin'i atamak oldu.

Rusya'da ilginç devir teslim töreni
16px
24px
07.05.2008 15:26
ABONE OLgoogle

Rusya'nın yeni seçilen lideri Dmitri Anatolyeviç Medvedev yemin ederek Kremlin'deki görevine resmen başladı. Yerel saatle 12:00'da çanlar vurduğunda tören salonuna çağrılan Medvedev Rusya anayasasına el basarak 30 kelimelik yemin metnini okudu. Anayasa Mahkemesi başkanı Valeri Zorkin söz alarak Rusya'nın yeni başkanının Medvedev olduğunu ilan etti. Medvedev mazbatasını da önceki gün Yüksek Seçim Kurulu'ndan almıştı.

Rusya'da görkemli devir teslim töreni için hazırlıklar uzun süredir devam ediyordu. Sabah saatlerinden itibaren Kremlin çevresindeki caddeler trafiğe kapatılırken, yağmur bulutlarını dağıtmak için meteorolojiye ait uçaklar bomba attı. Kremlin'deki törene ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yerel saatle 11:50'de geldi. Askeri marşla karşılanan Putin Kremlin muhafız alayına üstüne görevlerinden dolayı teşekkür etti. Ardından törenin gerçekleşeceği Andreyevski Zal'a geçti.

Başbakanlık binası 'Beyaz Ev'den polis korteji ile birlikte hareket eden Rusya'nın yeni lideri Dmitri Medvedev de Kremlin'e 11:55'de geldi. Moskova'nın sembolü Vasileyevski Blojeni kilisesinin önünden geçerek Kremlin'e Spaski kapısından Kremlin'e giren Medvedev uzun merdivenlerden çıkarak tören salonuna ulaştı. Koridorlar boyunca dizilmiş seçkin kalabalığın alkışları arasından kürsüye doğru ilerleyen Rusya'nın yeni lideri Medvedev Putin'le tokalaşarak kürsüdeki yerini aldı. İlk olarak kürsüye davet edilen Putin kısa bir konuşma yaptı.

PUTİN: "SÖZÜMÜ TUTTUM."

Putin kendisinin sekiz yıl önce verdiği sözü tuttuğunu, 'ülkenin korunması' yönünde verilen görevi yerine getirdiğini söyledi. Putin'in "İyi çalışacağım, dürüst çalışacağım demiştim. Bunu yaptım.» ifadeleri salonda toplanan 2 bin 500 kişilik VIP misafirler tarafından uzun süre alkışlandı.

Ülkenin gelişimi yönündeki çalışmaların yeni devlet başkanı döneminde de devam edeceğine inandığını kaydeden Putin, "Büyümenin devam etmesi önemli. Ülkenin sosyal ve ekonomik alandaki gelişmelerine dikkat edilmesi gerekir. Demokratik iktidarın temsilcisi olan yeni başkan Rusya'nın tüm bölgelerinin birleştiği merkez olmalı." dedi.

Putin ve Medvedev'in yer aldığı kürsünün hemen arkasında Rusya Parlamentosu alt kanadı başkanı Boris Grizlov, Federal Konsey Başkanı Sergey Miranov ve Anayasa Mahkemesi başkanı Valeri Zorkin'in yer alması dikkat çekti. Medvedev'in yemin töreninde tüm Rusya patriarkı 2. Aleksi de hazır bulundu.

Kürsüye çağrılan Medvedev ilk olarak sağ elini Anayasaya koyarak "Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı yetkilerini kullanırken, vatandaş, insan hak ve özgürlüklerini koruyacağıma ve saygı duyacağıma; Rusya Federasyonu Anayasasını koruyacağıma ve uyacağıma; ülkenin bütünlüğü, güvenliği, bağımsızlığı ve egemenliğini koruyacağıma; halkıma sadakatle hizmet edeceğime yemin ediyorum." diyerek yemin etti. Ardından törende hazır bulunan anayasa mahkemesi başkanı Zorkin Medvedev'in başkanlığını ilan etti.

MEDVEDEV'DEN ÖZGÜRLÜK VURGUSU

Yemin töreninin ardından bir konuşma yapan Rusya'nın 42 yaşındaki genç lideri özgürlüklere vurgu yaptı. Sosyal ve ekonomik alanda özgürlüklerin gelişiminin en önemli görevlerinden biri olacağına değinen Medvedev, "Haklar ve özgürlükler en yüksek değere sahip. En önemli görevim sosyal ve ekonomik alanda özgürlüklerin gelişimini sağlamak olacak." dedi.

Tüm Rusya halkının refahı için çalışacağını kaydeden Medvedev Putin'in kendisine verdiği kişisel destekten dolayı da teşekkür etti. İçerde gerçekleşen törenin ardından Putin ve Medvedev birlikte Kremlin muhafız alayının yanına giderek alayı selamladılar. Medvedev burada otuz pare top atışı ile karşılandı. Medvedev'in gün içinde Putin'i başbakan olarak görevlendirmesi bekleniyor.

PUTİN'İ BAŞBAKAN YAPTI

 Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya'nın yeni lideri Dmitri Medvedev'in Vladimir Putin'in başbakan olarak görevlendirmesi ile ilgili teklifi Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'ya gönderdiği belirtildi. Putin'in başbakan olarak görevlendirilmesi Medvedev'in göreve başlamasından iki saat sonra gerçekleşti.

Putin'in başbakan olarak oylaması yarın yerel saatle 12:00'da Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'nın oturumunda gerçekleşecek. 450 sandalyeli mecliste 315 milletvekili ile üçte ikiden fazla çoğunluğu elinde bulunduran Birleşik Rusya Putin'e tam destek veriyor. Yarın gerçekleşecek oylamada Komünist Parti karşı yönde oy kullanacağını açıkladı. Ancak Libral Demokrat Parti ve Adaletli Rusya Partisi'nin de Putin lehine oy vermesi bekleniyor. Putin'in başbakanlığının onaylanması için 226 oy yetiyor.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde