Ressam Titian'ın çalındıktan sonra otobüs durağında bulunan tablosu 17,5 milyon sterline satıldı

Ressam Titian'ın çalındıktan sonra otobüs durağında bulunan tablosu 17,5 milyon sterline satıldı

Titian'ın 16. yüzyıl başında resmettiği 'Rest on the Flight into Egypt' adlı tablosu, 20,6 milyon euroya alıcı bularak yeni bir dünya rekoru kırdı.

Ressam Titian'ın çalındıktan sonra otobüs durağında bulunan tablosu 17,5 milyon sterline satıldı
16px
24px
03.07.2024 15:46Güncelleme: 04.07.2024 17:20
ABONE OLgoogle
00:00

"Titian" olarak bilinen Rönesans ressamı Tiziano Vecellio'nun 16. yüzyılın başlarında resmettiği "Rest on the Flight into Egypt" adlı tablosu, birçok kez çalınmasının ardından İngiltere'nin başkenti Londra'daki Christie's Müzayede Evi'nde yapılan açık arttırmada rekor fiyata alıcı buldu.

Müzayedeciler, Titian'ın başyapıtının 20,6 milyon euroya (17,5 milyon sterlin) satılması ile yeni bir dünya rekoru kırıldığını belirtti.

1510 yılına tarihlenen tablo ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Napolyon'un askerleri tarafından Viyana'daki Belvedere Sarayı'ndan çalınmıştı. 1878 yılında 4. Bath Markisi tarafından satın alındığından beri asılı olduğu İngiltere'deki Longleat House'dan da 1995 yılında çalınmıştı.

2002'de Londra'da bir otobüs durağında bir poşetin içinde eski Scotland Yard dedektifi Charles Hill tarafından tesadüfen bulunmuştu.

Christie's Müzayede Evi'nin "Eski Ustalar Bölüm" Global Yöneticisi Andrew Fletcher, tablonun "sanatçının hem renk kullanımına hem de insan formunun doğal dünyadaki temsiline yönelik öncü yaklaşımının gerçekten olağanüstü bir örneği" olduğunu belirtti.

Fletcher, "Rest on the Flight into Egypt" tablosunun Titian'ın "bir nesilden fazla bir süredir" müzayede piyasasına gelen en önemli eseri olduğuna inandığını ifade etti.

Rönesans ressamının erken dönem tablolarından biri olan "Rest on the Flight into Egypt" tablosu Christie's tarafından açık artırmaya çıkarılması büyük ilgi gördü.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde