Putin’den Erdoğan’a telefon

Putin’den Erdoğan’a telefon

İsrail ile Filistin arasındaki gerginliğin giderilmesi için çabalarını yoğunlaştıran Başbakan Tayyip Erdoğan’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den işbirliği teklifi geldi.

Putin’den Erdoğan’a telefon
16px
24px
11.07.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Erdoğan da Putin’in bu teklifine olumlu yanıt vererek, "Bu sorunun çözümü için birlikte çalışmaya hazırız" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin, dün Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradı. Putin görüşmede, Erdoğan’a, İsrail ve Filistin arasındaki sorunun çözümü için gösterdiği çabalar hakkında bilgi verdi ve "Bu konuyla ilgili Türkiye ve Rusya’nın tutumları birbirine çok yakın. Filistin halkının cezalandırılmasına karşıyız" dedi. Başbakan Erdoğan ise Putin’in sözlerine bugüne kadar kendisinin yürüttüğü diplomasi hakkında bilgi vererek mukabele etti.

ŞİDDETE SON MESAJI

Erdoğan, "Uluslararası camiada İsrail’in orantısız güç kullanması ile ilgili ciddi rahatsızlıklar var. Sivil alt yapı vuruluyor, bu da durumu daha da ağırlaştırıyor" dedi. Erdoğan, "Kaçırılan İsrailli askerin salıverilmesi için çaba göstermeye devam edelim" derken, İsrail’in de Filistinli bakan ve milletvekillerini biran önce bırakması ve şiddet uygulamaya son vermesi gerektiğine dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmenin sonunda en üst düzeyde temasta kalmayı ve birlikte çalışmayı teklif ederken, Erdoğan da "Bu sorunun çözümü için birlikte çalışmaya hazırız" karşılığını verdi. 

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde