Putin tiyatro eleştirmeni oldu

Putin tiyatro eleştirmeni oldu

Kamyon kullanan, makinistlik yapan, stratejik silahların bulunduğu savaş uçağını kullanan Putin, şimdi de tiyatro eleştirmenliğine soyundu.

Putin tiyatro eleştirmeni oldu
16px
24px
11.03.2008 15:32
ABONE OLgoogle
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin halkın içinde hayatı paylaşmak için yoğun çaba sarf ediyor. Kamyon kullanan, makinistlik yapan, stratejik silahların bulunduğu savaş uçağını kullanan Putin, şimdi de tiyatro eleştirmenliğine soyundu.

Judo'da siyah kuşak sahibi olan Rusya lideri eşi Lyudmila ile birlikte Moskova tiyatrosuna sürpriz ziyaret yaparak Aleksandr Griboyedov tarafından 1823 yılında kaleme alınan 'Zeki olmanın verdiği acı' adlı oyunu izledi. Oyun sonrası yönetmen ve oyuncularla birlikte bir kahve içen Putin oyunla ilgili eleştiriler yaptı.

Devlet televizyonlarının yayınladığı görüntülerde başkan ve eşinin heyecanlı bir şekilde oyunun başlamasını beklerken ve oyuncuları alkışlarken verildi. Putin 19. yüzyılda Napolyon'un başarısız Moskova kuşatmasını konu alan popüler oyunla ilgili eleştiriler getirdi, AB'ye yeni üye olan eski Sovyet ülkelerine gönderme yaptı. Putin, "Oyun henüz yeni başladığında başrol oynayan neden ağlamaya başlıyor?" diye ortaya bir soru sordu. Sonra da, "O güçlü bir insan olduğu halde, ona zayıfmış gibi bir baskı uygulanmış. O her şeyi doğru algılıyor. Siz onu ağlatıyorsunuz." değerlendirmesi yaptı.

Oyunun yönetmeni Rimas Tuminas cevaben değerlendirmenin doğru olduğunu, aktörün bu eleştiriyi duymasının iyi olduğunu ifade etmesi üzerine Putin, "Siz ne söylüyorsanız, aktör onu yapıyor. Oyun 150 yıl sonrasına, günümüze mesajlar taşıyor." dedi. Putin, "O dönemde de batı yanlısı olanların düştüğü durum ortada. Avrupa Birliği'nin yeni üyeleri için de buradan bir parça ders var." esprisi yaptı. Sonra 'şaka yapıyorum, şaka..." diyerek düzeltme yapan Putin için devlet televizyonları kısa bir ekleme de bulundu: "Putin ilginç bir yorumda bulundu. Oyun kendisini duygulandırmış."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde